Od 9 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 7 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 2 porast.
Crobex indeks pao je prošloga tjedna 2,19 posto, na 1.803 boda, dok je Crobex10 skliznuo 1,75 posto, na 990 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 122,6 milijuna kuna, što je otprilike 22 milijuna kuna manje nego prethodnoga tjedna.
„Pod pritiskom dobitonosnih prodaja i negativnih kretanja na svjetskim burzama, izazvanih razočaravajućim podacima o industrijskoj aktivnosti u Kini i eurozoni, Crobex indeks spustio se prošloga tjedna na 1.803 boda. Domaće ulagače razočarali su i najnoviji makroekonomski podaci. Osim pada građevinskih aktivnosti 34. mjesec zaredom, investitore je zabrinuo i podatak o stopi registrirane nezaposlenosti“, ističe Žaran Perić, investicijski savjetnik u investicijskom društvu EA Sistem.
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je stopa registrirane nezaposlenosti u Hrvatskoj u veljači dosegnula 20,1 posto, najvišu razinu od travnja 2003. godine.
Na domaćem tržištu kapitala najveći je promet prošloga tjedna ostvaren dionicom HT-a, 19,6 milijuna kuna. Cijena joj je potonula 4,65 posto, na 206 kuna, što je njena najniža razina još od kraja travnja 2009. godine.
„Cijena dionice HT-a približila se psihološkoj razini od 200 kuna, na kojoj očekujemo veći otpor. Stoga je moguća stabilizacija cijene te dionice, koja je pala u 10 od proteklih 11 trgovinskih dana“, kaže Perić.
Po likvidnosti slijedi dionica Petrokemije, s prometom od 12,6 milijuna kuna, i rastom cijene za 8,06 posto, na 228 kuna. Posljedica je to medijskih napisa da bi Vlada do kraja godine mogla privatizirati tu kutinsku tvrtku.
„Nešto veći fokus investitora na dionicu Petrokemije može se očekivati i ovoga tjedna, jer mediji špekuliraju da je odlazak prvog potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva Radimira Čačića u Rusiju povezan s privatizacijom Petrokemije. Na to je jučer oštro reagirao sindikat u Petrokemiji, poručivši da se moguća privatizacija radi iza njihovih leđa. Ostaje za vidjeti rasplet ove situacije te kakva će biti reakcija investitora“, kaže Perić.
A zbog usporavanja rasta kineskog gospodarstva i klizanja eurozone u recesiju, na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale, čime je prekinut gotovo neprestani rast burzovnih indeksa od početka godine.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna pao 1,2, a S&P 500 indeks 0,5 posto. Bio je to za te indekse tek drugi negativan tjedan u ovoj godini, ali i najveći tjedni pad u posljednja tri mjeseca.
I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,87 posto, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,27, a pariški CAC 3,29 posto.
Nedavno je kineska vlada smanjila procjenu rasta gospodarstva u ovoj godini s 8 na 7,5 posto.
U eurozoni su, pak, aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru u ožujku zabilježile najgoru izvedbu u posljednja tri, odnosno četiri mjeseca.
Nove smjernice investitorima danas će dati indeks Ifo poslovne klime u Njemačkoj.
„Na azijskim burzama jutros su cijene dionica pale, dok na europskim burzama stagniraju, što bi moglo produbiti neizvjesnost među ulagačima. Domaći ulagači osluškivat će zbivanja na svjetskim burzama, a u većem fokusu mogla bi biti dionica Petrokemije. Danas očekujem stagnaciju Crobexa“, zaključuje Perić.