Forum je održan u Komori Zagreb u povodu posjeta izaslanstva China International Contractors Association (CHINCA) koje u Hrvatskoj boravi od 21. do 25 ožujka, izvijestili su iz HGK.
Kinesko je izaslanstvo, kako se navodi, posebno zanimanje pokazalo za poslovnu suradnju te mogućnosti ulaganja u području energetike i transporta, a na skupu su održani i poslovni sastanci 30-tak hrvatskih te 12 kineskih tvrtki i institucija.
Kina je sedmi najznačajniji partner Hrvatskoj te vodeći gospodarski partner izvan Europe s udjelom od 4,6 posto u ukupnoj robnoj razmjeni Hrvatske sa svijetom.
Prošle je godine robna razmjena između Hrvatske i Kine iznosila gotovo 1,5 milijardi dolara, od čega je hrvatski izvoz u Kinu bio svega 49 milijuna dolara, a uvoz iz Kine veći od 1,4 milijarde dolara.
Hrvatska Kini postaje značajna i zbog skorog ulaska u EU te geostrateškog položaja. Napominje kako osim robne razmjene do sada nisu zabilježena kineska ulaganja u Hrvatsku, osim osnivanja triju kineskih tvrtki iz IT područja.
S kineske je strane zamijećen interes za ulaganjima u Hrvatsku, a s hrvatske strane prema Kini bilježi se suradnja te osnivanje zajedničkih društava u području energetike i proizvodnje pića (Badel).
Suradnja bi trebala biti i veća s obzirom na iskazan interes te bi i ovaj posjet mogao doprinijeti unapređenju međusobne poslovne suradnje osobito u području energetike, prometne infrastrukture te turizma, zaključila je Skupnjak Kapić.
Govoreći o pravnom okviru i uvjetima za ulaganje u Hrvatsku pomoćnik ministra gospodarstva za konkurentnost i investicije Darko Lorencin naglasio je kako je Vladin program usmjeren prema investicijama i pokretanju novog investicijskog ciklusa.
Na skupu je predstavljen plan razvoja energetskog sustava te plan razvoja prometne infrastrukture u Hrvatskoj.