Prema njegovim riječima, ukupne investicije i realizacija javnog poduzeća Hrvatske vode samo bi u ovoj godini mogle iznositi 300 milijuna eura, što je znatno više od 120 milijuna eura koliko su iznosile preliminarne projekcije.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina smatra da bi Hrvatska trebala znatno povećati navodnjavane površine. Podsjeća da se u Hrvatskoj navodnjava samo jedan posto površina pogodnih za novodnjavanje, a do 2020. godine taj bi udio trebalo povećati na 6 posto, na 65 tisuća hektara. Time bi se trebale smanjiti štete od suša koje su u zadnjih 10 godina dosegnule ukupno 10 milijardi kuna, kaže Jakovina.
Prema podacima iznijetim na svečanosti, Hrvatska je po dostupnosti i bogatstvu vodenih izvora na petom mjestu u Europi i 42. u svijetu.
Analize pokazuju da Hrvatska raspolaže dovoljnim količinama vode za svoje potrebe - ukupne zalihe vode procijenjene su na oko 9 milijardi prostornih metara godišnje, a upotrebljava se 4,5 posto zaliha odnosno 400 milijuna prostornih metara godišnje.
Generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić kaže kako Hrvatska za ostvarenje zahtjeva europskih direktiva u upravljanju vodama ukupno mora uložiti 9,8 milijardi kuna u razvoj sustava javne vodoopskrbe te 23,1 milijardu kuna u odvodnju i pročišćavanja otpadnih voda.
Treba uložiti i 3,1 milijarde kuna u zaštitu od poplava i drugih štetnih djelovanja voda te 4,5 milijardi kuna u navodnjavanje, kaže Plišić.