Tri godine nakon što je u prvom postupku zahtjev za istragom odbijen kao neutemeljen, viši sud je na žalbu specijaliziranog tužiteljstva za progon gospodarskog kriminala odobrio istragu nad Boškom Šrotom i Igorom Bavčarom te Markom Pogačnikom i Tomažom Toplakom.
Dva državna fonda na čelu kojih su se nalazili Pogačnik i Toplak prodala su 2005. godine 16,3 posto dionica Mercatora Istrabenzu, na čijem se čelu nalazio Bavčar i 13,7 posto PL-u u vrijeme kada je direktor bio Šrot. Sumnjiče za navodnu zloporabu položaja i štetu pričinjenu državnoj imovini.
Pivovarni Laško i Istrabenz holdingu Mercatorove dionice su bile prodane po tadašnjoj burzovnoj cijeni od 158 eura za dionicu, daleko manjoj od one koja se u ono vrijeme mogla postići javnim natječajem i u transparentnom postupku.
Slovenski mediji podsjećaju i na političku pozadinu slučaja. Riječ je o godinama prisutnim nagađanjima da je prodaju državnog portfelja u Mercatoru 2005. godine odobrio Janez Janša, koji se i tada nalazio na čelu vlade, te da je to učinio u zamjenu za veći politički utjecaj u vodećem dnevnom listu "Delo" koje je još uvijek u vlasništvu Pivovarne Laško. Janša je inače stalno negirao navode kako je "prodaja ispod stola" Mercatorovih dionica u državnom portfelju dogovorena u njegovu kabinetu i dovela do destabilizacije Mercatora.
Poslije nekoliko godina Janša je ipak javno priznao da se prodaja dionica Mercatora dvjema tvrtkama koje su kasnije financijski posrnule zbog golemih kredita naknadno pokazala pogrešnom.