Američki geološki institut (USGS) procijenio je da zalihe plina u podmorju istočnog Sredozemlja, između Cipra i Izraela, iznose 37,49 bilijuna prostornih metara.
Ta procjena odgovara količini od 20 milijardi barela nafte i dvadeset puta premašuje američke strateške zalihe nafte. Zajednička eksploatacija Izrael bi učinila energetski neovisnom zemljom a takav bi razvoj odgovarao američkim interesima, no protive mu se Turska, Iran i Libanon, ocjenjuje Fox News.
Kada je u rujnu 2011., teksaška kompanija Noble Energy počela probna bušenja, izazvala je napetosti s Turskom koja je pozvala vladu ciparskih Grka da odmah prekine istraživanja i najavila da će u protivnom i sama početi probna bušenja te je u te vode poslala svoje ratne brodove.
Cipar je od 1974. podijeljen na južni, grčki i sjeverni, turski dio i Ankara tvrdi da ciparski Grci nemaju prava eksploatirati prirodna bogatstva sve dok otok ne bude ponovo ujedinjen.
Kroz "ekskluzivne ekonomske zone" Izrael i Cipar na međunarodnoj razini polažu pravo na ta plinska polja koja bi, prema analitičarima, mogla Izrealu donijeti 130 milijarda dolara ( 99,4 milijarde eura) zarade.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u veljači je posjetio Cipar kao prvi izraelski premijer i dvije su zemlje sklopile niz sporazuma te razgovaraju o izgradnji podmorskih plinovoda, rafinerija, zračnih baza i druge infrastrukture koja bi trebala olakšati i osigurati njihov zajednički posao.
Uspiju li, Izrael više ne bi ovisio o energentima već bi i sam postao izvoznik i stekao prednost u odnosu na Kinu i Indiju, velike kupce energenata, navodi Fox News.
Na zalihe nafte pravo plaže i Libanon, u kojem djeluje radikalni pokret Hezbolah, kojega SAD i Izrael drže terorističkom organizacijom, a Iran i Rusija, najveće izvoznice prirodnog plina, svjesne su kakvu bi konkurenciju nova ležišta nanijela njihovim gospodarstvima, dodaje američka TV mreža.
"Iran, prirodno, kao neprijatelj Izraela, učinit će sve kako bi spriječio bilo kakve aktivnosti koje bi Izraelu omogućile više sigurnosti, napretka ili veću održivost kao suverene zemlje," rekao je John Sitilides, savjetnik State Departmenta i lobist u Washingtonu.
Ocijenio je da bi Iran, preko svojih saveznika, libanonskog Hezbolaha ili palestinskog Hamasa, mogao pokušati spriječiti Izraelu buduće isporuke plihna.
Za Washington je izraelska energetska neovisnost poželjna a odgovara i američkim sigurnosnim interesima, piše Fox News te dodaje da je administracija američkog predsjednika Baracka Obame pozvala Cipar i Tursku da odbace retoriku sukobljavanja i dogovore rješenje za zajedničku eksploataciju plinskih polja.
Turska je ciparska probna bušenja nazvala »sabotažom« pregovora o ponovnom ujedinjenju Cipra, a vlada ciparskih Grka zaprijetila je blokadom turskih pregovora o ulasku u Europsku uniju ako se Ankara nastavi protiviti planovima istraživanja nafte.
Spor zbog vlasništva potencijalnih zaliha nafte u vodama oko Cipra poklopio se s napetošću u regiji zbog vrlo zategnutih odnosa Turske i Izraela.