Posebno financiranje transplantacijskog programa i članstvo Hrvatske u Eurotransplantu od 2007. pridonijeli su da je u 2011. godini presađeno 228 bubrega, što je najviše transplantacija tog organa na milijun stanovnika u svijetu, istaknuto je na danas konferenciji za novinare Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatske udruge bubrežnih bolesnika Transplant.
Prema podacima Ministarstva zdravlja lista čekanja na bubreg smanjenja je od 2007. za 38 posto, a u 2010. za 14 posto pa sada na transplantaciju čeka 170 pacijenata.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić apelirao je na građane da u kalendar svojih aktivnosti ubilježe i preventivni pregled bubrega, koji podrazumijeva uobičajenu laboratorijsku kontrolu urina, koja će ukazati kakvo je zdravstveno stanje njihovih bubrega.
"Apeliram na građane da razmisle što čine za zdravlje svojih bubrega. To je važan organ jer dnevno pročisti 200 litara krvi a osim za krvni tlak, bubrezi su važni i za čvrstoću kostiju", rekao je Ostojić.
Podsjetio je kako je današnji uspjeh transplantacijske medicine posljedica aktivnosti započetih prije desetak godina. Hrvatska je prva u svijetu po transplantaciji jetre i bubrega, a druga po broju transplantacija srca. Tome su, kazao je Ostojić, pridonijeli humanizam i altruizam ali i članstvo u Eurotransplantu zbog čega je veliki broj hrvatskih pacijenata, nakon čekanja i do deset godina, dobio potrebni organ.
Stručnjaci ističu kako je za očekivati da će se broj transplantacija bubrega u idućem razdoblju smanjiti a kako je među kandidatima veliki broj osoba starijih od 68 godine, smatraju da treba razmotriti i mogućnosti transplantacije bubrega od starijih donora.
Prof. Petar Kes iz Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju i dijalizu KBC-a Zagreb kazao je kako je u Hrvatskoj u potpunosti zaživio sustav lokalnih koordinatora koji pronalaze donore organa, a najviše donora dosad su imale manje regionalne bolnice poput one u Varaždinu, Virovitici i Požegi, dok je među zagrebačkim bolnicama najviše uspjeha u tome imao KBC Sestara milosrdnica.
I liječnici i bolesnici založili su se da se hormon eritropoetin konačno nađe na listi lijekova za bubrežne bolesnike u preddijalizi.