"Još nije bilo službenih razgovora o tome na vladi (Federacije BiH), no jest na upravom odboru Uprave za neizravno oporezivanje (UNO)", izjavio je Krajina kako ga u ponedjeljak citira sarajevski "Dnevni avaz".
PDV u BiH trenutačno iznosi 17 posto i ta zemlja ima jedinstvenu stopu ovog poreza za sve proizvode.
Ministar Krajina nije želio potvrditi koliko bi stopa PDV-a mogla biti povećana, no nagađa se kako bi ona mogla biti između 22 i 25 posto.
Krajina je potvrdio kako se razmatra i mogućnost uvođenja diferencirane stope PDV-a uzimajući pritom i iskustava iz zemalja regije.
Sustav PDV-a u BiH je uveden 2005. godine i tada su značajno porasli proračunski prihodi iz tog izvora.
Prikupljeni novac nije, međutim, iskorišten za kapitalna ulaganja, nego za tekuću potrošnju poput plaća u javnim službama.
Recesijski udar kojega je pretrpjelo i gospodarstvo u BiH od 2009. godine je, međutim, doveo do naglog pada prihoda od PDV-a pa je proračunski deficit države i njenih entiteta u 2011. godini dosegnuo ukupni iznos od gotovo 500 milijuna eura.
Taj se manjak pokušava nadomjestiti kroz aranžman s MMF-om, no uvjet za financijsku pomoć iz ovog izvora su značajna smanjenja javne potrošnje i proračunskih rashoda.
Prije tri godine MMF je BiH odobrio zajam u iznosu od milijardu i 200 milijuna eura te bi do 2014. godine trebalo vratiti 400 milijuna eura, a bosanskohercegovačke vlasti pokušavaju ishoditi reprogramiranje prispjelog duga.
Predstavnik MMF-a za BiH Milan Cuc u siječnju je ocijenio kako reprogramiranje nije opcija jer BiH ima dovoljno sredstava da može vratiti prispjeli dug.
Kazao je kako je MMF spremna na pregovore o novom stand-by aranžmanu, no to je odvojeno pitanje od ispunjenja već preuzetih obveza i vraćanja već uzetih kredita.