"Vidimo da su neke jedinice lokalne samouprave odlučile podignuti cijene, evidentno je da to nije vezano uz PDV i to primjerice po cijeni vode i odvodnje", izjavio je Linić novinarima uoči današnje zajedničke skupštine Udruge gradova i Udruge općina.
Podsjetio je da se u projekcijama proračuna govori o inflaciji od 2,5 posto.
"Prema tome, bit će vrlo teško i ogromno opterećenje za građane, pogotovo što se i nadalje ide s nizom štednji i racionalizacijom. Ono što je važno za PDV i što građani moraju shvatiti je da se povećanjem PDV-a nije išlo u rastrošnost ni administracije ni države, nego da se pokuša otvoriti radna mjesta i sredstva vratiti privredi kako bi krenuli s investicijama", istaknuo je.
Bitka za radna mjesta je prioritet vlade i to je rezultiralo rastom PDV-a, naglasio je Linić koji smatra da povećanje PDV-a za dva postotna boda nije razlog za rast cijena.
Upitan hoće li rast PDV-a dovesti do rasta cijene naftnih derivata, Linić je odgovorio kako to treba pitati distributere i dodao da je zasad poruka kako do rasta cijene zbog porasta PDV-a ipak neće doći.
"Prema tome, ne treba rasti jer je evidentno da su rezultati poslovanja i marže solidni i da zbog rasta PDV- a nije potrebno povećati maloprodajne cijene. Očekujemo odgovore tvrtki koje se bave prometom naftnih derivata, i građani i mi u Vladi", kazao je.
Upitan je li Hrvatska na pragu nove recesije s obzirom da je u zadnjem kvartalu prošle godine zabilježen pad BDP-a, Linić je rekao kako je cijela prošla godina bila problematična što se tiče gospodarskog rasta i da se to stanje održava oko nule.
"Program Vlade je vrlo jasan - pokušaj pokretanja gospodarstva i rast investicija i ne vidim potrebe da razmišljamo o recesiji", kazao je dodajući da baviti se samo prošlošću nije posao ove Vlade.
Hrvatska je u teškoj krizi u kojoj građani vrlo teško žive i mnogi plaćaju teške račune za nju. Na Vladi je da pokuša otkloniti posljedice krize i pretvori je u nešto veću sigurnost, rekao je Linić.
Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka Branko Grčić kaže kako su izmjenama poreznog sustav, osim povećanja PDV-a, predviđene i olakšice građanima i poduzećima.
Kod poduzeća smanjili smo izdatke za doprinose i parafisklane namete i kada to zbrojite to je gotovo cijeli iznos koji se može uprihoditi od većeg PDV-a. Jasna je namjera Vlade smanjiti troškove gospodarstva i učiniti ga konkurentnim, a manjkovi u proračunu pokrivaju se kroz PDV, objašnjava Grčić.
Građanima je povećan neoporezivi dio plaće, što najsiromašnijima donosi kakav-takav rast plaća, rast koji gotovo u potpunosti kompenzira od 1 do 1,5 posto smanjenja kupovne moći zbog rasta PDV-a. Pomno smo analizirali i sve je išlo prema zaštiti upravo najugroženijh građana, rekao je Grčić.