U izbornoj utrci gotovo je 3400 kandidata, no izbore bojkotiraju glavne oporbene stranke u znak prosvjeda protiv represije kojoj su izvrgnute od kontroverznog reizbora konzervativnog predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada 2009.
U tom kontekstu, i u trenutku kada je Iran pod sve većim međunarodnim pritiskom zbog svojeg nuklearnog programa, glavni izazov ovih izbora za vladajući je režim odziv birača.
Najviši državni dužnosnici i službeni mediji pozvali su građane da se odazovu na izbore u velikom broju, predstavljajući to kao odgovor na izraelske vojne prijetnje i napore Zapada da uguše Iran gospodarskim i financijskim sankcijama.
Glasujući, stanovništvo će "dati pljusku hegemonijskim silama" i pokazati svoju odlučnost da se odupre neprijatelju", poručio je vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei.
Odziv na izbore kreće se obično između 50 i 70 posto. Na zadnjim izborima 2008. iznosio je 55,4 posto, po službenim podacima. U nedostatku pouzdanih ispitivanja, nekoliko iranskih dužnosnika kazalo je kako očekuju odziv veći od 60 posto.
Šef policije, general Esmail Moghadam izrazio je uvjerenost da će izbori proći u miru, bez ikakvih incidenata ili oporbenih prosvjeda.
Rezultati izbora trebali bi biti poznati za dva do tri dana.