Švedski šef diplomacije u razgovoru za beogradski dnevnik ''Politika'' kazao je kako se nada da će Srbija do kraja godine ne samo dobiti datum početka pregovora o pridruživanju, već i započeti pregovore s EU. Bildt objašnjava kako na sastanku ministara vanjskih poslova EU početkom tjedna nije bilo sasvim jasno šta Rumunjska želi uvjetovanjem svoje potpore, ali da mu je drago da je to pitanje odmah riješeno.
Upitan smatra li da je Srbija ''ovim neočekivanim rumunjskim otezanjem, na simboličan način, počela jedan dug proces u kojem će morati lobirati za svaku i naizgled laku odluku'', Bildt je odgovorio: ''U neku ruku - da, ali to nije ništa novo''.
''To je novo za javnost u Srbiji, ali je to ovdje uobičajeno. Sjećam se vremena kada sam bio švedski premijer i u to u vrijeme je Švedska pregovarala o ulasku u EU tako da sam svo vrijeme provodio obilazeći Europu kako bih osigurao svaki pojedinačni korak na tom putu'', objašnjava švedski šef diplomacije.
Ravnateljica Ureda srbijanske vlade za europske integracije Milica Delević za dnevni list ''Večernje novosti'' podsjetila je kako su kriteriji za razmatranje davanja datuma pregovora definirani u izvješću Europske komisije iz listopada prošle godine. Po njenim riječima, Bruxelles očekuje napredak u rješavanju otvorenih pitanja između Srbije i Kosova u području energetike i telekomunikacija, kao i ostvarivanje mandata misije EU za provedbu prava na Kosovu (EULEX) na čitavom teritoriju Kosova.
''Naravno, 'mjerit će' se i zadržava li Srbija reformski pravac bez obzira na kampanju i izbore'', dodaje Delević.
Pozivajući se na svoje neimenovane izvore u vrhu europske administracije taj list piše kako nije previše realno očekivati ovako brz razvoj situacije, jer se Bruxelles zaista hoće uvjeriti da se regionalna suradnja realizira u punoj mjeri i bez zastoja, iako, kako se ističe, nije isključeno ni da bi šefovi država EU već u lipnju mogli raspravljati o datumu početka pregovora sa Srbijom, u slučaju nekog iznimno povoljnog razvoja situacije.
Po riječima tih izvora, puno je realnije da će se ta tema rješavati po povratku s godišnjih odmora, što sve ponovo navodi na sljedeće izvješće u listopadu. ''Srbiju sada čekaju izbori i nije realno očekivati da će u takvoj situaciji svu pažnju posvetiti normalizaciji odnosa s Kosovom'', dodaju oni.
List podsjeća i kako je, usporedno s ovim procesom, da bi se utvrdio datum pregovora, potrebno prethodno završiti i verifikaciju Sporazuma o stablizaciji i pridruživanju između EU i Srbije, što su, kako se navodi, do sada učinile 24 zemlje Unije.
Ministri zemalja EU za europska pitanja preporučili su u utorak u Bruxellesu, nakon teških pregovora, da se Srbiji dodijeli status kandidata za članstvo u EU-u, ali bez neposrednog donošenja odluke. Rumunjska je blokirala donošenje takve odluke tražeći jamstva za poštivanje rumunjske manjine u Srbiji.
Odluku o dodjeljivanju kandidatskog statusa Srbiji donijet će predsjednici država i vlada zemalja EU na dvodnevnom sastanku Europskog vijeća koji počinje danas u Bruxellesu.