"Jedna od interventnih mjera bit će i smanjivanje plaća svih državnih dužnosnika", naveo je Janša na twitteru odgovarajući tako jednom sindikalnom čelniku.
Tajnik sindikata SVIZ Branimir Štrukelj, a riječ je o sindikatu koji predstavlja više od trećine zaposlenih u javnom sektoru, kritizirao je premijerovu izjavu da zbog "rupe" od 500 milijuna u ovogodišnjem proračunu za nekoliko zadnjih mjeseci ove godine nije osigurana isplata plaća nastavnika i policajaca te da je slovenski javni sektor, sa 160.000 zaposlenih, preglomazan u odnosu na mogućnosti.
Sindikat SVIZ okuplja zaposlene u odgojno-obrazovnim, znanstvenim i kulturnim ustanovama. Štrukelj tvrdi da je postotak zaposlenih u javnom sektoru u Sloveniji sličan kao i u drugim razvijenim europskim državama te da bi vlada trebala najprije "pomesti ispred svog praga" i u krizi smanjiti vlastite plaće i automobilski park te smanjiti vojne troškove vezane na članstvo u NATO savezu.
Janšina Slovenska demokratska stranka (SDS) prošle je godine predlagala da se plaće državnih dužnosnika smanje za deset posto, što bi donijelo godišnju uštedu u proračunu od desetak milijuna eura.
Zbog gospodarske krize prijašnja Pahorova vlada plaće državnih dužnosnika bila je 2009. "privremeno" smanjila za četiri posto. Time je argumentirala potrebu da umirovljenici i zaposleni u javnom sektoru također moraju pristati na zamrzavanje plaća dok se ne ostvari novi prosječni rast BDP-a od najmanje dva posto.
No, Pahor se tada u jednoj prilici javno požalio da s nešto više od tri tisuće eura neto plaće ne može živjeti kako se od premijera očekuje te da je prisiljen trošiti staru ušteđevinu.