ZAGREB - Predsjednik Hrvatskog sabora Boris Šprem izrazio je u utorak zadovoljstvo ratifikacijom Ugovora o pristupanju RH Europskoj uniji u mađarskom parlamentu i rekao je da to pokazuje da su odnosi između Hrvatske i Mađarske vrlo dobri. "Vrlo sam zadovoljan s odlukom mađarskog parlamenta o ratifikaciji pristupnog ugovora RH za članstvo u EU i to zbog toga što nitko od više od 300 njihovih zastupnika nije bio protiv, bilo ih je nekoliko suzdržanih. Dakle, s ogromnom većinom glasova je ratificiran ugovor", rekao je Šprem u izjavi za Hinu nakon sastanka s mađarskim veleposlanikom u RH Gaborom Ivanom koji ga je izvijestio o ratifikaciji. "Ja sam rekao gospodinu veleposlaniku da je istina da smo mi očekivali ovako dobar rezultat glasovanja u parlamentu, ali opet me razveselila vijest da je s tako premoćnim brojem glasova donesena ta odluka da se ratificira ugovor i da je to naravno i daljnje jamstvo naših vrlo dobrih odnosa, odnosa Mađarske i RH", kazao je Šprem. Što se tiče daljnjih ratifikacija, Italija će navodno ratificirati hrvatski pristupni ugovor ovih dana, rekao je Šprem dodajući da detalje ne zna. Mađarska je druga od 27 zemalja Europske unije koja je ratificirala taj ugovor. Prvo je to učinila Slovačka 1. veljače.
ZAGREB - Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić zahvalila je ministru vanjskih poslova Mađarske Janosu Martonyiju na ratifikaciji Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji u mađarskom parlamentu, priopćeno je u utorak iz MVEP-a. U jučerašnjem telefonskom razgovoru, koji je uslijedio odmah nakon ratifikacije pristupnog ugovora u mađarskom parlamentu, ministrica Pusić izrazila je zadovoljstvo povodom te, druge po redu, ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora. Posebice je istaknula značaj ratifikacije u kontekstu njezina predstojećeg službenog posjeta Mađarskoj 24. veljače, što je njezin prvi službeni posjet na ministarskoj bilateralnoj razini, kaže se u priopćenju. Dodaje se da je Martonyi čestitao ministrici Pusić i Hrvatskoj na postignućima u pristupnom procesu za punopravno članstvo u Europskoj uniji, te izrazio zadovoljstvo gotovo jednoglasnom potporom mađarskog parlamenta hrvatskom pristupnom ugovoru.
PEKING - Kina i Europska unija počele su u utorak u Pekingu susret na vrhu na kojem dominira dužnička kriza čijem otklanjanju kineska vlada, kako je najavila, želi pridonijeti ne bi li spriječila njezin negativan utjecaj na usporavanje rasta drugog po snazi gospodarstva u svijetu. Na summitu koji se trebao održati u listopadu, ali je odgođen zbog krize javnih financija, sudjeluju predsjednik EU-a Herman Van Rompuy, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i kineski premijer Wen Jiabao. "Naše veze su čvrste. Prošli smo dug put otkako smo 2003. uspostavili globalno strateško partnerstvo, ali mogućnosti su i dalje goleme", rekao je Van Rompuy otvarajući susret. Van Rompuy je istaknuo da su gospodarstva EU-a i Kine čvrsto povezana. Ona su "postala međusobno toliko ovisna da promjena stope rasta jednog strateškog partnera izravno i osjetno utječe na drugog", kazao je. Usto je zatražio lakši pristup Europljana kineskom tržištu. "Borba mora biti ravnopravna, poduzeća u zemljama EU-a moraju imati lakši pristup (kineskom) tržištu i bolju zaštitu prava industrijskog vlasništva", dodao je. "Kina je voljna više sudjelovati u traženju rješenja za dužničku krizu u Europi", rekao je u utorak premijer Wen Jiabao na početku summita. Kina je u više navrata pokazala spremnost da sudjeluje u Europskom fondu za financijsku stabilnost (EFSF) i u Europskom stabilizacijskom mehanizmu (ESM) koji će ga zamijeniti u srpnju.
PEKING - Kineski premijer Wen Jiabao u utorak je izjavio kako je nužno spriječiti rat i kaos u Siriji i najavio da će kroz rad u Ujedinjenim narodima pokušati dovesti do završetka nereda u toj zemlji. Rekao je to nekoliko dana pošto su Kina i Rusija blokirale rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a koja je podupirala arapski plan da sirijski predsjednik Bašar al-Asad ode s vlasti. Wen je s novinarima razgovarao zajedno s predsjednikom Europskoga vijeća i Europske komisije uoči pekinškoga summita EU-a i Kine. Dodao je da ne želi nikoga štititi, pa ni sirijsku vladu. "Kad je u pitanju Sirija, najvažnije je sad spriječiti rat i kaos da bi se sirijski narod spasio većih patnji", odgovorio je Wen na novinarsko pitanje. "Za ostvarenje toga cilja Kina podupire sva nastojanja u skladu s poveljom i načelima Ujedinjenih naroda i spremni smo jačati komunikaciju sa svim stranama u Siriji i međunarodnoj zajednici te nastaviti igrati konstruktivnu ulogu. Kina apsolutno ne kani protežirati nijednu stranu, pa ni sirijske vlasti". Kina je izvrgnuta kritikama zbog blokiranja rezolucije, a ona se pravda politikom nemiješenja u unutrašnje stvari drugih zemalja.
SARAJEVO - Hrvatski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Tonči Staničić sastao se u utorak u Sarajevu s novoimenovanim predsjedateljm Vijeća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom i tom mu je prigodom čestitao na preuzimanju nove dužnosti te mu je u ime Republike Hrvatske zaželio uspjeh u radu, priopćeno je iz Bevandina ureda. Kako je navedeno, Bevanda je upoznao veleposlanika Staničića o početku rada novog Vijeća ministara BiH istaknuvši kako je zadovoljan prvim poduzetim koracima i pozitivnim radnim ozračjem koja vlada među ministrima. Razmatrajući bilateralne odnose Hrvatske i BiH Bevanda i Staničić su konstatirali kako je suradnja dobra, no i to kako ju potrebno intenzivirati na institucionalnoj razini, posebice u sektoru europskih integracija, te dalje jačati gospodarsku suradnju.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Bevanda i veleposlanik Tončić načelno su razgovarali i o mogućnosti posjeta hrvatskog premijera Zorana Milanovića Bosni i Hercegovini, stoji u priopćenju.
SARAJEVO - Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslav Bevanda izjavio je kako će mu stabiliziranje financija u toj zemlji biti među najvažnijim zadaćama te je ocijenio kako su aranžmani s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) najbolje rješenje za države koje trebaju novac radi stabiliziranja svojih financija. U intervjuu kojega je u utorak objavio sarajevski "Dnevni avaz" Bevanda, čija je vlada počela funkcionirati ovog tjedna, potvrdio je kako se osobno odlučno zalaže za nastavak suradnje s MMF-om jer on nudi najjeftiniji novac kojega se na tržištu može dobiti. "Zar nije bolje dobiti kredit s 1,3 posto kamate, nego novac plaćati sa šest ili sedam posto kamate", konstatirao je predsjedatelj novog Vijeća ministara BiH. Bevanda je upozorio kako su povoljni aranžmani koje je MMF ponudio BiH dovedeni u pitanje zbog nekih odluka vlade Federacije BiH, a zbog toga su dovedeni u pitanje i vezani krediti Svjetske banke (WB) i Europske komisije (EC), vrijedni stotinu milijuna eura.
PRAG - Više od 300 čeških uglednika uputilo je apel premijeru Petru Nečasu u kojemu od njega traže da potpiše europski proračunski pakt koji je koncem siječnja odobrilo 25 od 27 zemalja Europske unije, pišu u utorak praška glasila. Češka i Velika Britanija su jedine članice EU-a koje su ostale izvan tog pakta koji uvodi zajedničku financijsku stegu, a treba se potpisati idućeg mjeseca. Potpisnici apela pozvali su Nečasa, predsjednika euroskeptične desničarske stranke ODS-a, da "više ne ostavlja zemlju izvan glavne struje europske integracije". "'Ne' tom ugovoru neće donijeti ništa dobro našoj zemlji. Česi su u prošlosti već više puta skupo platili takvu političku uskogrudnost", ističe se u tekstu koji je objavio dnevnik Lidove Noviny. Među potpisnicima apela su kardinal Miloslav Vlk, bivši ministar vanjskih poslova Josef Zieleniec, bivši roker i bivši ministar za ljudska prava Michael Kocab, matematičar Ivan M. Havel (brat pokojnog predsjednika Vaclava Havela) te glumac i pisac Zdenek Sverak, scenarist i glavni glumac u filmu Kolja, dobitnika Oscara za najbolji strani film 1997. godine. Premijer je, u obrazloženju svog protivljenja paktu, spomenuo teškoće u ratifikaciji teksta u Češkoj i kritizirao je ograničeno sudjelovanje zemalja nečlanica eurozone na samitima zone.