"Ne znam kako to reći, ali ne smijemo u cijelosti zanemariti činjenicu da su to američke agencije koje ocjenjuju bonitet europskih država", izjavio je Kranjec u emisiji Slovenskog radija, posvećenoj padu kreditnog rejtinga nekih država u eurozoni, među njima i Slovenije.
Kranjec je rekao da se u političkoj realnosti događa da su i u pozadini takvih ocjena "interesi jednih regija na račun drugih" i da je toga i ranije bilo.
Agencija Fitch u petak je snizila kreditnu ocjenu Španjolskoj, Belgiji, Cipru, Italiji i Sloveniji, pri čemu je slovenski rejting smanjen s ranijeg AA- na A.
Kreditni rejting Sloveniji su od jeseni prošle godine smanjile i agencije Standard&Poor, te Moody's.
Nova slovenska vlada morat će poduzeti niz energičnih mjera kako bi se slovenski kreditni rejting opet podignuo, smanjujući troškove servisiranja kredita, ocijenio je za Slovenski radio u istoj emisiji financijski ekonomist Igor Lončarski s ekonomskog fakulteta u Ljubljani.
Nova će vlada po njegovim riječima morati zamrznuti neke proračunske izdatke i socijalne troškove za 500-700 milijuna eura u ovoj godini i tako smanjiti dinamiku dosadašnjeg zaduživanja i poduzeti mjere za sanaciju bankarskog sustava.
No, od bitne važnosti bit će i to kakve će mjere nova vlada poduzeti na području strukturnih reformi, osobito mirovinske reforme i s kojom će se brzinom to odvijati.