U zajedničkom priopćenju sedam udruga među kojima je i ona "Majke enklava Srebrenice i Žepe" objavljenom u srijedu, stoji kako je tim povodom upućeno prosvjedno pismo glavnom tajniku UN-a Ban Ki-Moonu, tajništvu Opće skupštine UN, agencijama UN koje djeluju u BiH te brojnim veleposlanstvima u Sarajevu.
"Zemlja koju je Međunarodni sud pravde (ICJ) osudio zbog nesprječavanja genocida u Srebrenici 1995. godine i koja još nije prošla kroz procese suočavanja sa zločinima i odgovornošću za zbivanja u neposrednoj prošlosti, zemlja u kojoj se još otvoreno niječe genocid koji su ustanovile najviše međunarodne sudske instance i zemlja koja još nije provela istragu o pomagačima i potpori tijekom skrivanja najtraženijih ratnih zločinaca ne može predsjedavati najvišim tijelom najznačajnije međunarodne organizacije", stoji u pismu upućenom na adrese dužnosnika i tijela UN.
U pismu se zapravo podjeća na dijelove presude ICJ-a po tužbi BiH protiv Srbije za genocid i agresiju.
Preživjeli Srebreničani i članovi obitelji ubijenih pozivali su sve članice Ujedinjenih naroda da spriječe izbor Srbije na poziciju predsjedateljice Opće skuštine UN-a, podsjećajući pri tom i na odgovornost organizacije Ujedinjenih naroda jer se genocid dogodio u zonama pod njezinom zaštitom.
Mogući izbor Jeremića za predsjednika Opće skupštine UN za srebreničke bi udruge bio diplomatski skandal koji može samo dodatno narušiti ugled UN-a.