Iako je u ponedjeljak varaždinski gradonačelnik Goran Habuš u ime grada podigao tužbu za utvrđivanje ništetnosti prvog ugovora između gradske tvrtke Varkoma i T7 VIS-a za obradu i zbrinjavanje varaždinskog otpada, za koji smatraju da je štetan za grad, iz T7 VIS-a su priopćili da je tvornica jučer počela s pokusnim radom, i to na temelju privremene dozvole za pokusni rad koju je ovog tjedna izdala Varaždinska županija.
O tužbi je gradonačelnik Habuš javnost izvijestio u utorak navodeći da od trenutka kad je ona podignuta taj ugovor za grad "više ne postoji" dok Trgovački sud ne donese presudu o tome je li on ništetan. Rekao je da je grad pronašao novo, bolje rješenje za 100 tisuća tona bala otpada nagomilanog u Brezju, ali će o pojedinostima javnost upoznati sljedeći tjedan.
O svemu tome tvrtka T7 VIS očitovala se danas navodeći da će tvornica, unatoč činjenici da se u Brezju zbog nesuglasica s gradom Varaždinom zasad ne obrađuje gradski otpad, obrađivati komunalni otpad koji nije iz Varaždina, a onaj varaždinski i dalje će se balirati i ilegalno odlagati na trošak građana.
Žalosno je što grad Varaždin, koji je uvijek prednjačio u razvoju različitih projekata okrenutih budućnosti, ne prepoznaje prednosti takve tvornice koja je izgrađena na njegovu području, nego se okreće rješavanju problema prema odlaganju ili zakopavanju otpada u zemlju, i to u manje razvijenim i udaljenim sredinama, što je izričito suprotno uredbama Europske unije i samim ciljevima hrvatskoga zakonodavstva, poručuje, među ostalim, Davor Patafta.
Članica Uprave T7 VIS-a Jasmina Prokop-Tomić navodi pak da pokretanjem tužbe o ništetnosti ugovora taj ugovor nije stavljen izvan snage, što potvrđuje nekoliko uglednih odvjetničkih ureda.
Poručuje da grad Varaždin, izbjegavajući obvezu prema ugovoru koji ni u jednom trenutku nije proglašen ništetnim, svojim građanima na dan stvara dug veći od 150.000 kuna, ako ne i veći.