ZAGREB - Savjet Hrvatske narodne banke donio je danas odluku kojom se stopa obvezne pričuve banaka povećava s 14 na 15 posto te uvodi izvanredni obračun obvezne pričuve 27. siječnja ove godine, priopćeno je iz HNB-a. Ovom mjerom središnja banka povući će iz bankovnog sustava oko 3,1 milijardu kuna (2,6 milijardi u kunskom i 0,5 milijardi u deviznom dijelu obvezne pričuve). Povlačenje viška likvidnosti iz sustava poduzima se radi stabiliziranja tečaja kune prema euru, odnosno zaustavljanja deprecijacijskih pritisaka, a izvanredni obračun uvodi kako bi učinci povećanja stope što prije utjecali na stabilizaciju tečaja, ističu iz HNB-a. Naglašava se da će središnja banka i dalje pratiti kretanja na novčanom i deviznom tržištu, te - ukoliko ocijeni potrebnim - poduzimati mjere za suzbijanje prekomjernih oscilacija tečaja, neutemeljenih na realnim ekonomskim kretanjima.
ZAGREB - Strateške odrednice Ministarstva poljoprivrede u ovom mandatu su poticanje povećanja proizvodnje i konkurentnosti poljoprivrede, ribarstva i prehrambene industrije, maksimalno iskoristiti europske fondove, a poticaje i razvojna sredstva planski usmjeriti na obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja imaju potencijal za povećanje konkurentnosti i novo zapošljavanje, kazao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina na današnjoj konferenciji za novinare. Na pitanje novinara kako komentira prijedlog Vlade da se u proračunu za ovu godinu smanje subvencije za 1,4 milijarde kuna, prije svega HŽ-u i poljoprivredi, Jakovina je rekao kako se taj iznos odnosi na sve subvencije, a ne samo na HŽ i agrar. Osvrnuvši se na zatečeno stanje u ministarstvu, kazao je kako je financijska slika koju su zatekli vrlo zabrinjavajuća te kako se preuzete obveze razlikuju od podataka iz primopredaje ministarstva - obveze su trenutno oko 1,1 milijardu kuna, a bilo je prikazano oko 700 milijuna. Najveći dio obveza odnosi se na potpore u stočarstvu (poticaji za mlijeko i tov), zatim kapitalna ulaganja te sektor ribarstva.
ZAGREB - Hrvatska Vlada prvi puta dobrovoljno smanjuje javnu potrošnju u nepovoljnim, ali relativno stabilnim okolnostima, izjavio je premijer Zoran Milanović nakon današnje sjednice na kojoj je predloženo smanjenje državnog proračuna za 4,6 milijardi kuna. Vlada predviđa uštedjeti na rashodima za zaposlene oko 2 milijarde kuna, no pri tome neće biti masovnih otpuštanja zaposlenih u javnom sektoru, rekao je Milanović koji je najavio da će o svim spornim pitanjima voditi dijalog sa socijalnim partnerima. Dodatnih dvije milijarde kuna želi se uštedjeti na ostalim rashodima, a ministar financija Slavko Linić kaže da se to može postići kontrolom kapitalnih investicija i preispitivanjem opravdanosti pojedinih projekata. Subvencije će se smanjiti za 1,4 milijardu kuna, od čega se milijarda odnosi na poljoprivredne poticaje, a na smanjenje naknada građanima u kućanstvima još pola milijarde kuna. Milanović je izrazio optimizam u vezi odluke rejting agencija budući da je Vlada donijela političku odluku o smanjenju potrošnje. "Ili vjeruju da ćete se promijeniti i ići naprijed, ili ne", kazao je. Upitan kako će se postaviti ako hrvatske obveznice budu rangirane kao tzv. smeće, Milanović je odgovorio kako je to "crno hipotetsko pitanje", a Hrvatska će učiniti sve da se to ne dogodi.
ZAGREB - Premijer Zoran Milanović nakon današnje sjednice Vlade RH je, u pogledu najavljenih državnih investicija, napomenuo da je poznat katalog hrvatskih potreba - imamo zaostale željeznice, uvozimo i neracionalno trošimo energiju, a tu je i IT sektor. Potvrdio je da je smijenjen nedavno imenovani pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Vladimir Ferdelji zbog izjave medijima da Vlada nema hrabrosti za drastične rezove u javnom sektoru. Da je takvu izjavu dao neki član Vlade, prijateljski bih ga upitao jesmo li još uvijek zajedno u Vladi, rekao je Milanović dodavši kako ni od koga ne traži pokornost nego lojalnost. Što se tiče problema bivših radnika KIO Orahovice, koji traže da se država odrekne svojih potraživanja u tom poduzeću kako bi radnici dobili otpremnine, ministar financija Slavko Linić istaknuo je da se Vlada ne može odreći svojih potraživanja, a zahtjev KIO-vih radnika proizlazi iz pogrešne odluke bivše Vlade u "slučaju Đakovštine". Radnička potraživanja imaju prioritet, ali ne i otpremnine koje se ne mogu isplatiti ako nema ni mase iz stečajnog postupka, naglašava Linić.
ZAGREB - U sklopu najavljene fiskalne konsolidacije, Vlada predlaže povećanje neoporezivog dijela plaće, tj. osnovnog osobnog odbitka, s 1.800 na 2.200 kuna, te promjenu poreznih razreda uz istodobno zadržavanje dosadašnjih stopa poreza na dohodak od 12 posto, 25 posto i 40 posto. Vladine projekcije novog sustava poreza na dohodak pokazuju da, uz osobni odbitak od 1,5, na neto plaće do 2.500 kuna ne bi bilo promjena, a to se odnosi na oko 380 tisuća zaposlenika. Oni sa neto plaćama od 2.500 do 5.556 kune bili bi na dobitku od 7,84 do najviše 80,64 kune. Oni koji zarađuju od 5.888 do 9.344 kune bili bi na gubitku za 35,84 kune, dok bi plaće više od 10 tisuća kuna bile manje za 153 kune, itd.
ZAGREB - Hrvatska udruga poslodavaca zadovoljna je Vladinim prijedlogom mjera i smjernica za izradu proračuna za 2012. godinu u kojem planira smanjenje deficita i rasterećenje gospodarstva, priopćeno je iz HUP-a. HUP pozdravlja Vladino opredjeljenje za smanjenjem proračunskog manjka te ističe kako iznimno pozitivno gleda na planirano nominalno smanjenje proračunskih rashoda za 4,7 milijardi kuna, što je, podsjeća se u HUP-ovom priopćenju, prvo takvo smanjenje državne potrošnje u Hrvatskoj. Za poslodavce je vrlo bitno što je usprkos određenim promjenama u poreznoj politici Vlada održala svoje obećanje da ukupno porezno opterećenje neće rasti. Pozitivnim HUP ocjenjuje i projicirano povećanje investiranja javnih poduzeća za 8 milijardi kuna povrh iznosa ostvarenog prošle godine jer to ulijeva optimizam u nužno potrebno pokretanje investicijskog ciklusa u zemlji. Ipak, u HUP-u vide još prostora za rasterećenjem gospodarstva, što smatraju nužnim za ubrzanje gospodarskog rasta.
ZAGREB - Sindikalni čelnici različito su danas komentirali Vladine mjere i smjernice za izradu proračuna pri čemu jedni navode da će proračunske uštede na kraju ipak platiti građani, a drugi su zadovoljni Vladinim najavama. Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže da povećanje osobnih odbitaka i promjena poreznih razreda neće znatnije utjecati na plaće, odnosno manje plaće porast će za nekoliko desetaka kuna, a veće će pasti. Smatra da će dizanje stope PDV-a donijeti poskupljenja. Izvršni tajnik za ekonomsko-financijske poslove Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Boris Feis napominje kako rast PDV-a donosi povećanje stope inflacije za oko 1,5 posto. Kako je predviđen pad osobne potrošnje za 0,3 posto očito je da se planira pad realnih plaća za barem jedan posto što nije prihvatljivo. Lošim smatraju i predviđen pad zaposlenosti za 0,9 posto. Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević sa žaljenjem konstatira da HUS kao socijalni partner Vlade nije bio upoznat s proračunskim projekcijama, ali Vladine planove drži prihvatljivim. Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić kaže kako u ovom trenutku ne vidi drugi način krpanja proračunske rupe osim dizanja PDV-a. Kritičan je prema Vladinom planu uštede na plaćama od dvije milijarde kuna, jer smatra da se na plaćama to jest zaposlenima više ne može štedjeti.
ZAGREB - Povećanje opće stope PDV-a sa 23 na 25 posto najvjerojatnije donosi poskupljenja, ocjenjuju stručnjaci, dok primjerice zagrebačka Zvijezda najavljuje da će nakon uvođenja niže stope, od 10 posto na neke proizvode, uključujući ulje, smanjiti cijenu svoga ulja. Direktor udruženja za razvoj i unapređenje konditorske industrije "Kondin" Stipan Bilić smatra da se dizanje cijena hrane zbog povećanja PDV-a ne može izbjeći jer je riječ o vanjskom trošku koji nameće država i koji se ne može nadoknaditi unutarnjim uštedama. Bilić očekuje da će cijene u pravilu linearno rasti. Ocjenjuje i da će neki trgovci povećanje PDV-a iskoristiti za dizanje cijena iznad razine koja bi zbog toga bila opravdana. Domagoj Šojat sa specijaliziranog portala Supermarketi.info smatra da su se trgovci pripremili na podizanje PDV-a tako što su u zadnjih mjesec dana već podigli neke cijene. Na taj način, kaže Šojat, trgovci stvaraju manevarski prostor za evenualnu korekciju marži zbog pritisaka Vlade i javnosti koji bi mogli uslijediti nakon dizanja stope PDV-a.
ZAGREB - Redovni promet na Zagrebačkoj burzi danas je iznosio 13,5 milijuna kuna, a Crobex je porastao za 0,97 posto, na 1.740,08 bodova. Specijalizirani indeks Crobex10 također je porastao i to za 1,03 posto, na 977,34 boda. Najtrgovanija je danas bila dionica HT-a kojom je ostvaren promet od 4,7 milijuna kuna, a cijena joj je porasla za 0,04 posto, na 241 kunu. Visok rast cijene, za 14,76 posto, na 4.705 kuna, imala je redovna dionica Croatia osiguranja, uz promet od 2,1 milijun kuna. Povećani interes investitora za dionice Croatia osiguranja temelji se na medijskim napisima o mogućoj prodaji 30 posto dionica domaćeg osiguravatelja Adrisu. Rovinjska je grupacija danas u odgovoru na upit Zagrebačke burze o novinskom članku pod naslovom "Adris nudi milijardu kuna za 30 posto Croatia osiguranja" navela kako ne postoje materijalne činjenice koje bi potvrdile napise iz tog članka i koje bi, sukladno Zakonu o tržištu kapitala, trebalo objaviti. Uz HT i Croatia osiguranje, milijunski promet imala je danas još samo dionica Ine. Dionica Ine protrgovano je za 1,8 milijuna kuna, uz rast cijene od 0,67 posto, na 3.750 kuna.