Knjigu (253 str.), koja je rezultat višegodišnjih istraživanja tima okupljenog na znanstvenom projektu Javnost, elite, mediji i komunikacijska strategija ulaska Hrvatske u EU, predstavili su recenzenti Vlasta Ilišin i Damir Grubiša te urednik Ivan Šiber.
Ističući kako su u knjizi u osam poglavlja prikazani rezultati sedam originalnih istraživanja, Ilišin je rekla da su se istraživači u svojim radovima bavili kreatorima javnog mnijenja (političari i mediji), javnošću (građani, srednjoškolci, branitelji, poljoprivrednici i drugi) te komunikacijskim strategijama ne samo hrvatske vlade, nego i nekih zemalja EU-a te Srbije. Analizirane su i reportaže BBC-ja o Hrvatskoj i Turskoj 2005., kada se raspravljalo o kandidaturama tih dviju zemalja.
Ilišin je važnim ocijenila rezultate istraživanja Nebojše Blanuše o euroskepticizmu u Hrvatskoj, koje je pokazalo podjelu na 'tvrde' i 'meke' euroskeptike. Navela je kako su rezultati pokazali da se 'tvrdi' euroskeptici mogu nazvati i eurofobima, a 'meki' su više za Uniju nego protiv nje, ali prema njoj imaju stalno kritičko stajalište.
"Korištenje euroskepticizma u javnom prostoru kao onih koji su bezrezervno protiv uključivanja Hrvatske u EU nije do kraja točno", rekla je Ilišin i dodala kako sam euroskepticizam ne vodi na kraju nužno odbijanju uključivanja Hrvatske u EU.
Važnim je ocijenila i analize Marijane Grbeše o pisanju hrvatskih tiskovina o odnosima Hrvatske i EU-a od 2007. do prošle godine te rezultate istraživanja političkih elita koje su proveli Ivan Šiber i Nebojša Blanuša.
Napomenula je kako su političke elite "pokazale nevoljkost da budu istraživane za znanstvene svrhe", što, kako je rekla, "pokazuje deficit njihove demokratske kulture".
Da knjiga obiluje mnogim vrijednim istraživanjima, činjenicama i analizama, istaknuo je i Damir Grubiša, koji je rekao kako u Hrvatskoj ima osam euroskeptičnih knjiga, a ovo je prva koja znanstveno analizira taj pojam. Osim toga, ocijenio je, to je obvezna knjiga za naše političare koji "mnogo govore o EU, a malo znaju".
Urednik knjige Ivan Šiber istaknuo je metodološku raznolikost kao jednu od njezinih kvaliteta te je napomenuo kako se prvi put problem straha od EU-a istraživao metodom fokus-grupa.