Nagradu za socijalno-poduzetničku ideju dobila je tvrtka Domaće mlijeko iz Varaždina koja je pokrenula mini mljekaru kapaciteta 5.000 litara na dan za otkup mlijeka od 50 malih obiteljskih gospodarstava s tri do pet krava, za što nisu zainteresirani veliki otkupljivači.
Socijalni poduzetnik godine je Autonomni centar - ACT iz Čakovca. To je udruga građana koja informiranjem, savjetovanjem, izobrazbom i drugim oblicima podrške radi na razvoju civilnoga društva, eko-društvene ekonomije te slobodne kulture i društveno angažirane umjetnosti.
Udruga je pokrenula nekoliko poduzeća, a najpoznatija je po socijalno-šivačkoj zadruzi Humana nova.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, koji je sudjelovao na dodjeli nagrada, ocijenio je da je hrvatsko gospodarstvo opterećeno raznim problemima, a jedan od najvećih je izrazito nepovoljan odnos broja zaposlenih i umirovljenika koji dugoročno nije održiv.
Ulaskom u Europsku uniju gospodarstvo će dobiti poticaj razvoju, a socijalno poduzetništvo može biti jedan od njegovih zamašnjaka, rekao je Mrsić. Napomenuo je pritom da socijalno gospodarstvo zasad ima zanemariv udio u BDP-u, a da je jedan od njegovih ciljeva povećanje toga udjela.
Socijalno gospodarstvo najčešće se definira kao gospodarska djelatnost koja neupitnosti profita pretpostavlja širu korist poduzetničkih pothvata za zajednicu u kojoj poduzetnici djeluju pri čemu stvorene viškove koriste za društveno dobro.