Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt uvodno je kazala kako se u pripremi Ovršnog i Zakona o javnim ovršiteljima, koji su na snagu trebali stupiti 1. siječnja ove godine, pojavila opravdana bojazan da bi njihova provedba dovela do brojnih problema. Stoga je novi saziv Sabora odmah nakon konstituiranja ukinuo sporne odredbe Ovršnog zakona te odgodio njihovo stupanje na snagu do 1. srpnja, do kada bi, po vladinom prijedlogu, poslove javnih ovršitelja obavljali sudski ovršitelji.
Ana Lovrin je u ime HDZ-a prozvala vladajuće da su u noćnim satima nakon konstituiranja Sabora "pošto-poto" i bez kvalitetnih i provedivih rješenja ukinuli zakonske odredbe, ako su Ovršni i Zakon o javnim ovršiteljima, napomenula je, lani doneseni dvotrećinskom većinom, dakle i glasovima tadašnje oporbe, a aktualne vlasti.
Istaknula je i da je Europska komisija kao mjerila za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 23. navela i donošenje novih rješenja za postupak ovrhe, te je nakon donošenja spomenutih zakona i donijela stajalište o zatvaranju tog poglavlja.
"Ovi zakoni značili su pravnu sugurnost jedne ozbiljne zemlje, doneseni su dvotrećinskom većinom, država se za njih pripremila, neki su ljudi položili javnoovrišteljski ispit i prisegu pred državnih tijelima, uložili nešto u prostor i imali uvjerenja pozitivnih zakonskih propisa da će početi s radom 1. siječnja ove godine, a samo tjedan dana prije rečeno im je da to više ne vrijedi", poručila je vladajućima, prozivajućih ih da su izigrali preuzete europske obveze.
"Ne može pravosuđe biti efikasno ako ovrha nije efikasna", istaknula je Lovrin. Najavila je HDZ-ovu suzržanost prema zakonskom prijedlogu i izrazila nadu da će do 1. srpnja vladajući ipak ispraviti svoje pogreške.
Ingrid Antičević Marinović (SDP) je, pak, naglasila kako su vladajući kao jedno od preizbornih obećanja najavili upravo izmjene Ovršnog zakona radi poštovanja načela efikasnosti te zakonitosti i pravednosti koja, ocijenila je, nisu bila zajamčena prvotni zakonom.
"Ovo razdoblje do 1. srpnja dovoljno je vremena da Ministarstvo pravosuđa nađe najbolja rješenja jer ovrhe pritišću građane, posebno one koji ne mogu podmirivati svoje obveze jer su ostali bez posla ili rade, a ne primaju plaću", kazala je.
Boro Grubišić je u ime HDSSB-a predložio da se dužnicima koji su se ne svojom krivnjom našli u bezizlaznoj situaciji pomogne tako da im se oprosti kamata na kredite, a da plate glavnicu, budući da se često događa, rekao je, da su kamate veće od glavnice.