Zahvalivši uvodno veleposlaniku Foleyu na američkoj podršci ulasku Hrvatske u NATO i "ključnom doprinosu" u pregovorima za hrvatsko članstvo u Europskoj uniji, predsjednik Sabora izrazio je očekivanje da će SAD pružiti podršku Hrvatskoj i tijekom procesa ratifikacije Ugovora o pristupanju. "Referendum o ulasku u EU se održava u specifično vrijeme, ali očekujem da će se većina građana izjasniti za Europsku uniju", kazao Šprem.
Foley je čestitao na izboru na dužnost predsjednika Hrvatskog sabora, "iznimno važnu poziciju" s obzirom na značajnu ulogu Sabora tijekom cijele hrvatske povijesti, kako je ocijenio. Zahvalio mu je i na svemu što je za jačanje američko-hrvatskog partnerstva na sigurnosnom planu učinio na čelu Odbora za obranu u prošlom mandatu. "Hrvatsku smatramo ključnim partnerom u ovoj regiji i liderom koji može donijeti stabilnost, napredak i europske integracije", istaknuo je američki veleposlanik. Hrvatskoj je zahvalio na doprinosu sigurnosti u Afganistanu gdje će se misija ubuduće više usmjeriti na obuku i potporu afganistanskim snagama, o čemu bi trebalo biti riječi na summitu NATO-a u svibnju ove godine u Chicagu.
U pogledu gospodarske suradnje i mogućnosti ulaganja u Hrvatsku predsjednik Sabora i američki veleposlanik suglasili su se kako treba poboljšati investicijsku klimu i smanjiti birokratske prepreke. Šprem je pozdravio interes američke strane za ulaganja u Hrvatsku i ocijenio kako je to "primarno u interesu Hrvatske".
"Cijenimo namjere CMC-a u Sisku, posebno zbog poštenog odnosa privrednog partnera prema radnicima", dodao je u vezi s tim pitanjem.
"Zakonodavni proces prilagođavanja Europskoj uniji praktički je završen i sada vidim prostor za poboljšanja na području gospodarstva, u cilju financijske konsolidacije države i u radnom zakonodavstvu", rekao je predsjednik Sabora i istaknuo da se zauzima za promjene u radu parlamenta koje bi vladi trebale pomoći u stvaranju što kvalitetnijeg zakonodavstva.