BRUXELLES - Ministri vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije nisu u utorak u Bruxellesu dobili od Europske komisije popis s imenima potencijalnih sudaca arbitara s kojeg bi dvije zemlje trebale izabrati predsjednika i dva člana arbitražnog suda za rješavanje hrvatsko-slovenskog graničnog spora, a Komisija namjerava popis dostaviti u drugoj polovici siječnja. Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sastala se u utorak u Bruxellesu sa slovenskim kolegom Samuelom Žbogarom i europskim povjerenikom za proširenje Štefanom Fueleom, a tijekom neformalnog sastanka koji je trajao oko četiri sata glavna je tema bila popis potencijalnih sudaca arbitara. "Na današnjem sastanku nismo dobili ni vidjeli listu sudaca arbitara s kojeg bi trebali biti izabrani suci arbitri međunarodnog arbitražnog suda, niti su spominjana bilo kakva imena koja bi se mogla naći na toj listi. Nadam se da smo se ovim sastankom približili tome prvom koraku u provedbi arbitražnog sporazuma", izjavila je nakon sastanka Pusić. Po arbitražnom sporazumu, slovensko-hrvatsku granicu trebala bi odrediti petorica arbitara od kojih svaka od zemalja imenuje po jednog suca, a preostalu trojicu zajedničkim dogovorom s popisa koji će pripremiti Europska komisija. U slučaju da se dvije strane ne mogu usuglasiti, preostalu trojicu arbitara odredit će predsjednik Međunarodnog suda pravde. U priopćenju Europske komisije kaže se da je povjerenik obavijestio dvoje ministara "o namjeri Europske komisije da dostavi popis u drugoj polovici siječnja kako bi se stvorili najbolji uvjeti za uspješni početak arbitražnog procesa". Na pitanje je li Komisija objasnila zašto još nije dostavila popis, ministrica Pusić je odgovorila da "nikakav posebni razlog nije naveden, osim čijenice da Komisija želi pripremiti taj popis na način da se obje strane mogu složiti i dogovoriti oko imena tako da nema potrebe za konačnom intervencijom predsjednika Međunarodnog suda pravde". Slovenski ministar Žbogar je istaknuo interes da se zajedničkim dogovorom dođe do trojice arbitara s popisa koji će pripremiti Komisija.
BRUXELLES - U zgradi Vijeća Europske unije u Bruxellesu u utorak je obavljen postupak pečaćenja Ugovora o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, koji je potpisan 9. prosinca prošle godine. Nakon pečaćenja Ugovora stekli su se uvjeti da se njegove kopije pošalju Hrvatskoj i zemljama članicama na ratifikaciju. Original Ugovora o pristupanju u ožujku će biti poslan u Rim talijanskoj vladi, koja je depozitar europskih ugovora. Uz potpise predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića i tadašnje premijerke Jadranke Kosor, koji su u ime Hrvatske potpisali ugovor, utisnut je žig s grbom Republike Hrvatske. Uz potpise čelnika članica EU-a utisnuti su grbovi njihovih zemalja. Hrvatska je potpisala pristupni ugovor 9. prosinca u Bruxellesu. Punopravnom članicom EU-a Hrvatska će postati 1. srpnja 2013. kada se obavi postupak ratifikacije ugovora u Hrvatskoj i u svim zemljama članicama.
MOSTAR - Supredsjedatelj Doma naroda parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović razgovarao je u utorak u Zagrebu u odvojenim susretima s predsjednikom RH Ivom Josipovićem i predsjednicom HDZ-a Jadrankom Kosor o uspostavi vlasti u BiH i europskome puta te zemlje, priopćio je HDZ BiH. „Republika Hrvatska podupire stabilnost i europski put BiH, te ostvarenje pune i istinske jednakopravnosti hrvatskoga s druga dva konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini“, navodi se u priopćenju HDZ-a BiH. Dodaje se kako su sugovornici razmijenili informacije o dogovoru čelnika šest vodećih parlamentarnih stranaka u BiH o formiranju vijeća ministara BiH, te dogovoru o usuglašavanja teksta zakona o popisu pučanstva, sustavu državne pomoći i proračunu institucija BiH. Kako je priopćeno, na odvojenim sastancima bilo je riječi i o drugim aktualnim prilikama u BiH i Republici Hrvatskoj.
MOSTAR - Skupina od jedanaest zastupnika u županijskoj, Hercegbosanskoj skupštini sa sjedištem u Livnu potpisala je i u utorak uputila zahtjev visokom međunarodnom predstavniku (OHR) u BiH Valentinu Inzku da izmjeni županijski ustav kojim bi se omogućilo da se nova vlada izabere natpolovičnom, a ne dvotrećinskom većinom, što su iz OHR-a odbacili. Kako je pojašnjeno u pismu zastupnika, Hercegbosanska županija je jedina izborna jedinica u čitavoj BiH gdje nije formirana izvršna vlast 15 mjeseci nakon održanih izbora. "Za odluku o formiranju vlade u našoj županiji potrebna je dvotrećinska većina (17 od ukupno 25 zastupnika) što onemogućava donošenje odluke, iako uz dolje potpisanih 11 zastupnika još dvojica su voljna podržati ovakvo rješenje što čini relativnu, ali ne i dvotrećinsku većinu", pojašnjava se u pismu te se pozva Inzka da promijeni način izbora vlade. Jedanaest zastupnika iz HDZ-a 1990., HSP-a BiH, Narodne stranka Radom za boljitak i SDP-a BiH ističe da je neuspostava vlasti dovela do blokade proračuna zbog čega su uposlenici u policiji i obrazovanju najavili održavanje štrajkova. Istodobno iz OHR-a su kratko poručili da se neće miješati u uspostavu vlasti niti u promjenu ustava. "To pitanje je stvar županijske skupštine, a ne OHR-a", priopćili su iz ureda visokog međunarodnog predstavnika. Zahtjev za promjenom načina izbora vlade u Hercegbosanskoj županiji usprotivili su se iz središnjice HDZ-a 1990. u Mostaru kazavši da bi takva odluka bila štetna za Hrvate u drugim županijama. Iz ove stranke su dodali da je politički neprihvatljivo formiranje vlade HBŽ bez zastupnika hrvatskih stranka kojima su Hrvati dali najveće povjerenje i to je načelo koje vrijedi za sve razine vlasti. HDZ 1990. ističe da je temeljni sporazum HDZ 1990. s HDZ-om BiH pokazao rezultate na političkoj i nacionalnoj razini kao i kod formiranja vlasti u županijama te Vijeću ministara", navodeći da će biti poštovan i dovest će do formiranja vlade i u Hercegbosanskoj županiji.
SARAJEVO - Stranka demokratske akcije (SDA) Bosne i Hercegovine u utorak je oštro osudila odluku visokih dužnosnika HDZ BiH da sudjeluju u proslavi obilježavanja dana osnutka Republike Srpske, što je u ponedjeljak održana u Banjoj Luci. "Predstavnici HDZ BiH Dragan Čović, Borjana Krišto, Vjekoslav Bevanda i drugi takozvani legitimni predstavnici Hrvata koji su protjerani iz Republike Srpske svojim jučerašnjom prisutnošću u Banjoj Luci (pro)slavili su progon i etničko čišćenje kojim je hrvatski narod gotovo potpuno nestao iz entiteta RS", stoji u priopćenju SDA dostavljenom medijima u Sarajevu. SDA, članica vladajuće koalicije u kojoj sudjeluje i HDZ BiH, poručila je kako je RS nastala "sustavnim ratnim zločinima, progonima, etničkim čišćenjem i genocidom nad nesrpskim stanovništvom" te da je ukupno ratno političko i vojno vodstvo RS završilo pred Haaškim sudom u svojstvu optuženika ili osuđenika za ratne zločine i genocid. Stoga SDA smatra da se svi oni koji oni koji slave RS i 9. siječnja kao njezin praznik na taj način pridružuju veličanju genocida i najvećeg ratnog zločina u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Štoviše, SDA tvrdi da oni ujedno dokazuju da su sudjelovali u tome projektu. Čović, Bevanda i Krišto u ponedjeljak su nazočili svečanoj akademiji u Banoj Luci kojom su vlasti RS obilježile dvadesetu obljetnicu osnutka samoproglašene srpske republike u BiH.
ZAGREB - Zastupnik u nizozemskom parlamentu i član Odbora za vanjsku politiku Frans Timmermans posjetio je u utorak Hrvatski sabor, gdje se sastao sa zastupnicima Jozom Radošem, Igorom Dragovanom i Miloradom Pupovcem, priopćeno je iz saborske službe za odnose s javnošću. Timmermans je u razgovoru s Radošem čestitao Hrvatskoj na uspješno zaključenim pregovorima i skorom članstvu u Europskoj uniji, istaknuvši dvije činjenice za koje drži da su obilježile pristupanje Hrvatske EU. Prva je ta da je Hrvatska svojim reformskim naporima i ostvarenim rezultatima dostigla takav stupanj razvoja koji nadmašuje neke zemlje članice Europske unije, a druga je da su građani Hrvatske realistični u očekivanjima od budućeg članstva Hrvatske u EU, kaže se u saborskom priopćenju. Radoš je istaknuo značenje koje za Hrvatsku ima provedena reforma pravosuđa, posebno se osvrnuvši na važnost uvođenja objektivnih i transparentnih kriterija za izbor i napredovanje sudaca. Dragovanu je, po priopćenju, nizozemski parlamentarac čestitao na izbornoj pobjedi SDP-a i koalicijskih partnera, a Pupovca upitao koja su očekivanja vezana uz članstvo i referendum za članstvo u Europskoj uniji koji se treba održati 22. siječnja 2012. Pupovac je ustvrdio da je Hrvatska imala mnogo vremena za prilagodbu i da su očekivanja od članstva realna, a da se na referendumu ne očekuju neka posebna iznenađenja. U svakom razgovoru Timmermans je istaknuo da se natječe za položaj povjerenika za ljudska prava Vijeća Europe, lobirajući za potporu hrvatskog izaslanstvo u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe.
BERLIN - Njemačka kancelarka Angela Merkel trebala bi se u utorak sastati s direktoricom MMF-a Christine Lagarde u Berlinu i razgovarati o Grčkoj gdje se nazire sporazum s bankama o otpisu dijela duga. To je jedan u nizu susreta koje Merkel održava početkom nove godine u nastojanju da riješi dužničku krizu eurozone. Lagarde se tijekom jutra sastala s njemačkim ministrom financija Wolfgangom Schaeubleom. Ured kancelarke je istaknuo da se radi o "neslužbenom sastanku, neformalnoj razmjeni mišljenja". Visoke dužnosnice neće nakon sastanka održati konferenciju za novinare. U ponedjeljak se Angela Merkel sastala s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyem, a u srijedu će se sastati s talijanskim premijerom Mariom Montijem. Merkel i Sarkozy su u ponedjeljak priznali da je stanje "jako napeto". U Bruxellesu je povjerenik za vanjske poslove Olli Rehn rekao da se nazire završetak pregovora Grčke s bankama o brisanju dijela duga.
BUDIMPEŠTA - Mađarska vlada spremna je, ako to Europska komisija ocijeni potrebnim, promijeniti prijeporne zakone, najavio je ministar vanjskih poslova Janos Martonyi partnerima u Europskoj uniji u pismu objavljenom u utorak. "Potpuno poštujemo autoritet Europske komisije, čuvara europskih ugovora", napisao je Martonyi i dodao "Spremni smo razmotriti promjenu zakona, bude li potrebno". Zbog prijepornog zakona kojim Budimpešta ograničava neovisnost svoje središnje nacionalne banke prekinuti su pregovori s Međunarodnim monetarnim fondom i Europskom unijom o financijskoj pomoći Mađarskoj koja je mjesecima u krizi te joj se srozao kreditni rejting. Europska komisija zatražila je u prosincu povlačenje tog prijepornog zakona. Neovisnost središnje nacionalne banke ključan je uvjet za ulazak u eurozonu.
BEIRUT - Sirija je u utorak objavila da će surađivati s promatračima Arapske lige koji nadziru provedbu mirovnog plana za okončanje desetomjesečnog nasilja, nakon incidenta u kojem su ozlijeđena jedanaestorica promatrača. U priopćenju sirijskog ministarstva vanjskih poslova, objavljenog nakon što je Arapska liga izvijestila da su promatrači lakše ozlijeđeni u napadu prosvjednika, stoji da je ministar vanjskih poslova Valid al-Mualem poručio vođi promatrača da će Sirija "nastaviti snositi svoj dio odgovornosti za sigurnost i zaštitu promatrača". Mualem je rekao da Sirija "nikome neće dopustiti da ometa njihovu misiju", stoji u priopćenju u kojem se osuđuje "svaki čin koji ometa promatrače u obavljanju njihovih zadaća".
KAIRO - Predsjednik Arapske lige Nabil al-Arabi osudio je u utorak napade na promatrače te organizacije u Siriji, dodavši da režim u Damasku drži odgovornim za njihovu sigurnost. "Arapska liga osuđuje nedogovorne čine i napade na promatrače", rekao je u priopćenju, napomenuvši da "sirijsku vladu u cijelosti drži odgovornom za zaštitu" promatračkog izaslanstva. "Više članova promatračkog izaslanstva je ozlijeđeno a dio njihove opreme teško je oštećen", po priopćenju glavnog tajnika te panarapske organizacije sa sjedištem u Kairu. Napadi "prorežimskih snaga" dogodili su se u Latakiji, na sredozemnoj obali, i u Deir Ezoru, na istoku zemlje, po priopćenju. Drugi napadi dogodili su se na "drugim mjestima" a za njih su odgovorni "pojedinci za koje se vjeruje da su članovi oporbe". Kuvajtsko ministarstvo obrane objavilo je u utorak da su dvojica kuvajtskih časnika u tom izaslanstvu lakše ozlijeđena u napadu "prosvjednika čiji identitet nije poznat". Promatrači iz Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Iraka, Maroka i Alžira napadnuti su na putu prema gradu Latakiji, po kuvajtskom ministarstvu. Arapska promatračka misija s oko 160 članova, bila je na meti mnogih kritika zbog navodne nedjelotvornosti i nesnalaženja.
ISTAMBUL - Oporbeno Sirijsko nacionalno vijeće (SNC) ukazalo je u utorak na govor predsjednika Bashara al-Assada kao na poticanje na nasilje, kao i na zločinačko ponašanje sirijskih vlasti. SNC je istaknuo da se radi o "poticanju nasilja, poticanju razdora u narodu, razgovorima o sektaškim podjelama, koje potiče sirijski režim", rekla je Basma Kodmani iz SNC-a, vijeća koje okuplja većinu oporbenih stranaka. U dvosatnom govoru Assad je osudio strane države, koji drži odgovornima za prosvjede protiv njegovog režima i najavio da će se njegova vlada žestoko suprostaviti "teroristima". U tom je govoru Assad istaknuo da je uspostava sigurnosti "apsolutni prioritet". Kodmani je također kritizirala najave reformi o kojima je govorio predsjednik, poput najave referenduma u ožujku o novom ustavu. "Čuli smo puno govora o reformama, ali ništa o napretku od početka revolucije prije 11 mjeseci", istaknula je. Predstavnica SNC-a je navela da Assadov govor predstavlja prekid s Arapskom ligom. Assad je kritizirao Arapsku ligu i optužio tu regionalnu organizaciju da ne štiti arapske interese. UN procjenjuju da je u prosvjedima protiv režima sirijskog predsjednika al-Assada od ožujka 2011. poginulo više od 5.000 ljudi.
LJUBLJANA - Mandatar za sastav nove slovenske vlade Zoran Janković izjavio je u utorak da će u srijedu u parlamentu predočiti program svoje buduće vlade i da očekuje pozitivan rezultat prilikom glasovanja. "Imam svo legitimno pravo da očekujem pozitivan rezultat", rekao je Janković na konferenciji za novinare, te dodao da je njegova stranka Pozitivna Slovenija na prijevremenim izbnorima 4. prosinca dobila 315.000 glasova i da je sa 28 mandata najjača stranka u parlamentu koji broji 90 zastupnika. Jankoviću je u srijedu na izvanrednoj sjednici parlamenta potrebna natpolovična većina od najmanje 46 glasova, kako bi bio potvrđen za novog predsjednika vlade, nakon čega bi formirao svoju vladu. No, njegov je izbor upitan jer je ukupan broj zatupnika koji su najavili da će ga podržati 44. Ne želeći otkriti konkretna imena zastupnika, Janković je rekao da je ovih dana imao pozive zastupnika iz više stranaka koji su mu izrazili potporu i da vjeruje kako će dobiti potreban broj glasova.
WASHINGTON - Predsjednik Sjedinjenih Država Barack Obama primit će 17. siječnja u Washingtonu jordanskog kralja Abdulaha s kojim će napose razgovarati o pokušajima obnove izraelsko-palestinskog mirovnog procesa, izvijestila je u utorak Bijela kuća. U razgovoru čelnika dviju savezničkih država u Ovalnom uredu "predsjednik će se dotaknuti niza bilateralnih i regionalnih pitanja s područja gospodarstva i sigurnosti, pa i u vezi s naporima kralja Abdulaha da ostvari napredak u izraelsko-palestinskim mirovnim pregovorima", dodao je glasnogovornik predsjedničkog ureda Jay Carney. Jordan je u siječnju bio domaćin dvaju susreta Izraelaca i Palestinaca, prvih nakon rujna 2010. Obnova bliskoistočnog mirovnog procesa, jedna od glavnih zadaća Obamina mandata, sve dosad je bila neuspješna. Carney je u priopćenju istaknuo i da će posjet hašemitskog monarha za Obamu biti prigoda da pruži "potporu reformama u Jordanu kojima je cilj dobiti transparentniju vladu i ispuniti očekivanja Jordanaca".
MOSKVA - Rusko ministarstvo vanjskih poslova je u utorak istaknulo zabrinutost nakon što je u Iranu počela proizvodnja obogaćenog urana. "Moskva je sa žaljenjem i zabrinutosti primila informaciju o početku radova obogaćivanja urana u iranskom postrojenju blizu grad Kom", navelo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju. "Iran i dalje ignorira zahtjeve međunarodne zajednice u vezi sa svojim nuklearnim programom i prekidom rada postrojenja", nastavlja isti izvor. Ruska diplomacija je istaknula da je "Teheran unaprijed obavijestio Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) o početku aktivnosti u postrojenju kao i da je sav nuklearni materijal tamo pod kontrolom agencije". IAEA je potvrdio u ponedjeljak da je Iran počeo obogaćivati uranij do 20 posto u podzemnoj centrali u Fordu, kod grada Kom, 150 km jugozapadno od Teherana.
VARŠAVA - Poljski vojni tužitelj, koji je u ponedjeljak preživio pokušaj samoubojstva nakon konferencije za novinare, izjavio je u utorak da se pokušao ubiti kako bi obranio čast svoje profesije nakon što su je bio izvrgnut optužbama i prijetnjama. Pukovnik Mikolaj Pryzbyl ustrijelio se nakon konferencije za novinare u ponedjeljak na kojoj se branio od medijskih napada na vojne tužitelje i njihovu istragu o curenju informacija o istrazi zrakoplovne nesreće u kojoj je 2010. poginuo poljski predsjednik Lech Kaczynski. U izjavi za poljsku novinsku agenciju PAP iz bolesničke postelje, Przybyl je rekao da je želio zaštititi čast profesije i budućnost vojnih tužitelja. Dodao je kako je tijekom ranijih istraga bio izložen prijetnjama i zastrašivanjima, a da su ga optužbe za zloporabu položaja naposlijetku navele na pokušaj samoubojstva. "Mogu prihvatiti da su uništili moj automobil, izbušili mi gume zbog čega sam mogao stradati. Moja glava je ucijenjena na 300.000 dolara. Ubili su mi psa", rekao je Przybyl. Pokušaj samoubojstva preživio je zahvaljujući tome što ga je u posljednji trenutak omeo jedan od novinara koje je nekoliko trenutaka ranije zamolio da izađu iz ureda.
DOHA - Iran ometa emitiranje programa katarske televizije Al Džazira, pokazuje dokument satelitskog operatera Arabsat objavljen u utorak, a televizija je izvijestila kako smatra da je razlog tome njezino izvještavanje o događajima u Siriji. Ometanje signala dolazi s dvije lokacije u Iranu, jedne zapadno od Teherana, a druge blizu grada Maragena na sjeverozapadu zemlje, piše u dokumentu. "Vjerujemo da se to događa zbog našeg pokrivanja zbivanja u Siriji", rekao je visoki dužnosnik Al Džazire. Dodao je kako vjeruje da se ometaju i drugi televizijski kanali u regiji. Sirija, iranski saveznik, izbacila je strane medije iz zemlje i kritizirala Al Džaziru zbog praćenja tamošnjih nemira. Ta je televizija u subotu objavila da je zbog "stalnih smetnji" promijenila frekvenciju za gledatelje Arabsata. Al Džazira, u vlasništvu katarske vlade, 24 sata dnevno pratila je pobune koje su prošle godine dovele do pada dugogodišnjih vladara u Tunisu, Egiptu i Libiji.
NEW DELHI - Nacionalna indijska ustanova za sigurnost hrane objavila je, na temelju prikupljenih uzoraka, da je indijsko mlijeko uglavnom razvodnjeno ili onečišćeno sastojcima iz umjetnih gnojiva, deterdženata i sredstava za izbjeljivanje. Studija provedena u siječnju otkrila je da je prehrambena vrijednsot mlijka osiromašena dodavanjem obranog mlijeka u prahu i glukoze, a šokantno je da su u uzorcima pronađeni i hidrogeni peroksid, urea i deterdžent. Hidrogeni peroksid stavlja se u sredstvo za izbjeljivanje, a ureu sadrže umjetna gnojiva. "Konzumiranje mlijeka koje sadrži deterdžent opasno je za zdravlje, pokazuje nedostatak higijene u rukovanju i nadzoru nad preradom mliječnih proizvoda, napisali su autori. "Dodavanje vode ne smanjuje samo nutritivne vrijednosti mlijeka već je onečišćena voda opasna po zdravlje", piše u studiji koju je zasad ministarstvo zdravstva odbilo komentirati. Indija se dugo borila protiv beskrupuloznih trgovaca koji onečišćuju hranu i mlijeko. Gotovo 70 posto od 1.791 uzoraka uzetih u sve 33 države, bilo je onečišćeno ili razrijeđeno, pokazala je studija. Najviše loših uzoraka bilo je u New Delhiju.