LUXEMBOURG/ZAGREB - Godišnja inflacija u 17-članoj eurozoni spustila se u prosincu na 2,7 posto, objavio je u utorak europski statistički ured, snizivši time prvu procjenu od 2,8 posto. U studenome je godišnja inflacija iznosila 3,0 posto, a u prosincu 2010. 2,2 posto, pokazuju podaci Eurostata. U 27 članica Europske unija godišnja je inflacija u posljednjem mjesecu prošle godine iznosila 3,0 posto, također oslabivši u odnosu na studeni kada je iznosila 3,4 posto. U prosincu 2010. cijene su na godišnjoj razini porasle za 2,7 posto. Mjesečna stopa inflacije u prosincu je na oba područja bila 0,3 posto. Među zemljama članicama, najnižu stopu godišnje inflacije u prosincu bilježile su Švedska (0,4 posto) i Malta (1,3 posto), a najvišu Slovačka (4,6 posto), Poljska (4,5 posto) i Cipar (4,2 posto). U usporedbi sa studenim 2011., godišnja stopa inflacije pala je u 11 članica, ostala na istoj razini u dvije a u istom je broju zemalja i porasla, objavio je Eurostat.
FRANKFURT - Čelnik Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi poručio je ulagačima i regulatorima da bi se u budućnosti trebali manje oslanjati na ocjene bonitetnih agencija. U istupu pred odborom Europskog parlamenta kao u predsjednik Europskog odbora za sistemske rizike, Draghi je kazao da se treba postaviti pitanje koliko su kreditni rejtinzi važni tržištima, regulatorima i ulagačima. Istaknuo je da su tržišta najvećim dijelom očekivala najnovija sniženja kreditnih rejtinga i mirno su reagirala u ponedjeljak na odluku Standard & Poor'sa o snižavanju kreditnih rejtinga devet zemalja članica eurozone, objavljenu u petak. Draghi je kazao da ne može komentirati konkretne rejtinge, no dodao je da "bismo kao regulatori trebali naučiti raditi i bez rejtinga", odnosno da bi ih ulagači mogli koristiti kao tek jednu u nizu informacija i "ne trošiti previše vremena na ono što agencije kažu ili čine". Iako je govorio s pozicije predsjednika odbora za rizike, Draghi je istaknuo ECB kao primjer institucije koja ne pridaje preveliku pozornost agencijama za rejtinge.
PEKING - Kinesko gospodarstvo, drugo po veličini na svijetu, poraslo je u četvrtom tromjesečju najsporijim tempom u više od dvije godine, pokazali su najnoviji podaci vlade. Bruto domaći proizvod porastao je u tri mjeseca do kraja prosinca za 8,9 posto u odnosu na godinu ranije. U prethodnom tromjesečju uvećan je za 9,1 posto. Podaci Zavoda za statistiku pokazali su da je rast za cijelu godinu iznosio 9,2 posto, u odnosu na 10,3 posto ostvarenih 2010. Analitičari očekuju da će u ovoj godini kinesko gospodarstvo dodatno usporiti. "Gledajući na ostatak 2012., vidjet ćemo oštrije usporavanje u prvom tromjesečju zbog utjecaja pooštravanja monetarne politike", izjavio je Arjuna Mahendran, glavni strateg HSBC Private Banka. "U ostatku godine rast će ubrzati", dodao je.
BERLIN - Pozorno praćeno istraživanje njemačkog instituta ZEW pokazalo je da se raspoloženje njemačkih ulagača snažno popravilo u siječnju, naznačivši da bi se gospodarske aktivnosti u najvećem gospodarstvu eurozone trebale stabilizirati u narednih šest mjeseci. ZEW-ov indeks raspoloženja ulagača za siječanj porastao je za 32,2 boda, na ukupno minus 21,6 bodova, objavio je u utorak institut ZEW. To je njegova najviša razina od prošlog srpnja, ali je još uvijek daleko ispod povijesnog prosjeka od plus 24,5 bodova, ističu u ZEW-u. Rast su vjerojatno poduprli poboljšani gospodarski podaci iz SAD-a i nedavni pad španjolskih i talijanskih troškova zaduživanja, navodi se u priopćenju. Istraživanje se temelji na anketi koju je institut od 2. siječnja do 16. siječnja proveo među 293 analitičara i institucionalnih ulagača kako bi utvrdio njihova srednjoročna očekivanja. Poboljšana je, iako blago, i njihova ocjena aktualne gospodarske situacije u Njemačkoj, uz rast odgovarajućeg indeksa za siječanj na 28,4 boda, što je 1,6 bodova više nego u prethodnom mjesecu.
TOKIO - Japan će nastaviti kupovati obveznice koje izdaje europski krizni fond usprkos sniženju njegova kreditnog rejtinga, poručio je u utorak ministar financija Jun Azumi. "Ne vjerujem da će to u dogledno vrijeme utjecati na vjerodostojnost obveznica Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF)", kazao je ministar Azumi na konferenciji za novinstvo nakon što je agencija Standard & Poor's snizila EFSF-ov rejting za jednu razinu, na 'AA+'. Japan redovno kupuje obveznice još od prve aukcije koju je EFSF upriličio prije godinu dana i nema namjeru promijeniti svoje stajalište, naglasio je. "Kupovali smo ih kao važne proizvode za stabilno upravljanje (japanskim) deviznim rezervama, nešto što vrijedi imati, i naš se stav neće mijenjati u doglednoj budućnosti", prenosi agencija Dow Jones Newswires njegove riječi. S&P je snizio rejting europskog kriznog fonda u ponedjeljak, nakon što je krajem prošlog tjedna za jednu razinu snizio najviše kreditne rejtinge Francuske i Austrije, dva jamca EFSF-a s najbolje ocijenjenim bonitetom.
MADRID - Španjolska je u utorak bez ikakvih problema prikupila 4,88 milijardi eura aukcijom trezorskih zapisa, prvom prodajom dužničkih papira nakon sniženja rejtinga za dvije razine. Ministarstvo je aukcijom planiralo prikupiti četiri do pet milijardi eura. Prinosi na 12-mjesečne i 18-mjesečne trezorske zapise iznosili su 2,049 odnosno 2,399 posto i bili su nešto niži nego što se očekivalo ali i više nego upola niži nego na sličnoj aukciji u prosincu. Aukcija je održana neposredno nakon što je Europska središnja banka (ECB) jeftinim trogodišnjim kreditima namijenjenim bankama potaknula potražnju za kratkoročnim dugom zemalja eurozone. Prodaja španjolskog duga ujedno se nadovezala na prošlotjednu odluku agencije Standard & Poor's o sniženju rejtinga devet članica eurozone, uključujući i Španjolsku ocjena čijeg boniteta je snižena za dvije razine. U drugoj polovini tjedna Madrid čeka novi veliki ispit u vidu aukcije 10-godišnjih obveznica.
LISABON - Portugalski poslodavci i sindikati u utorak su usuglasili reformu tržišta rada kako bi ojačali konkurentnost zemlje u skadu s uvjetima koje su postavili Europska unija i MMF za pomoć u izvlačenju zemlje iz krize, ali na dogovor nije pristala najveća udruga sindikata CGTP. Odluka CGTP-a da ne podrži takav dogovor ipak pokazuje da će se prosvjedi protiv mjera štednje nastaviti. Dogovor o reformi koji bi se trebao potpisati u srijedu ipak će imati težinu jer mu se priključila druga najveća krovna udruga sindikata u zemlji UGT. Kako bi se postignuo sporazum vlada je morala odustati od kontroverznog prijedloga o produljenju radnog dana na 8,5 sati a zauzvrat sindikati su prihvatili izmjene zakona kojima se olakšava davanje otkaza i zapošljavanje, smanjuje broj neradnih dana i otpremnine. Ministar gospodarstva Alvaro Santos Pereira pozdravio je dogovor kao važan znak da zemlja može prevladati krizu. "Nakon mjeseci intenzivnih pregovora, zemlja ima sporazum koji ojačava konkurentnost u gospodarstvu i stvara temelje za ekonomski rast, očuvajući osnove za socijalni mir", kazao je u televizijskom obraćanju.
LJUBLJANA - Slovenija će na proljeće dobiti svoju prvu vjetroelektranu, ali je investitor već podnio tužbu protiv države zbog dvogodišnjeg kašnjenje projekta."Štetu procjenjujemo na milijun eura, a ako ne dobijemo tužbu u upravnom postupku spremni smo ići i na europski sud", izjavio je za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" od utorka Anton Korošec, direktor austrijsko-slovenskog poduzeća Alpe Adrija Energija. Ministarstvo za okoliš i prostor najprije je projekt odobrilo, a onda ga povuklo pa je tvrtka prije godinu i pol dana morala povući dizalice s gradilišta na Griškom polju u općini Divača.Nakon što su dobili sve potrebne dozvole i suglasnost vlasnika parcela koje služe za ispašu ovaca i konja, investitori sada računaju da bi "zelena" struja iz vjetroelektrane s 25 vjetrenjača mogla poteći već u travnju. Imat će kapacitet od 4,5 milijuna kilovatsati godišnje i moći će opskrbljivati 1100 domaćinstava električnom energijom.
ATENA - Grčki štrajkaši blokirali su u utorak dio gradskog prometa u Ateni te spriječili isplovljavanje trajekata u okviru prosvjeda protiv mjera štednje organiziranog u trenutku kada su u zemlju stigli međunarodni predstavnici koji bi trebali pomoći izvlačenju zemlje iz dugova. Predstavnici EU-a, MMF-a i ECB-a počeli su pročešljavati državne financije u okviru napora da se zemlji pomogne s novom fazom plana spašavanja vrijednom 130 milijarda eura kojeg Grčka treba kako ne bi potonula pred kraj ožujka kada na naplatu dolazi 14,5 milijarda eura duga. Grci su teško pogođeni poreznim opterećenjima i smanjenjem plaća kao bi se financije te države dovele u red uz pomoć nove tranše plana dogovorenog 2010. Grčka je ušla u petu godinu recesije zaredom s nezaposlenošću koja je dosegla rekordnih 17,7 posto. U utorak nijedan trajekt nije isplovio iz atenskih luka, metro nije vozio a autobusi samo dio dana te su brojni zaposlenici osuđeni na pješačenje s posla. Sindikati su organizirati skupove koji se poklapaju s početkom posjeta predstavnika EU-a i MMF-a. "Zahtijevamo da se mjere štednje ukinu, kao i zakoni koji krše naša radna prava i pretvaraju radnike u roblje", poručio je u priopćenju sindikat radnika Atene.
LONDON - Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima, poduprte slabijim dolarom i očekivanjima o stabilnom rastu potražnje nakon što je Kina objavila podatke o gospodarskom rastu koji su nadmašili predviđanja. Tako se cijena barela na londonskom tržištu povisila za 1,28 dolara, na 112,62 dolara. Na američkom tržištu barel se prvog radnog dana u ovom tjednu prodavao po 2,17 dolara višoj cijeni od 100,87 dolara. Jučer su američka tržišta bila zatvorena zbog praznika. Analitičari i trgovci smatraju da je 8,9-postotni rast kineskog BDP-a u četvrtom tromjesečju podupro cijene roba i dionica. "Jučer je OPEC upozorio da bi dužnička kriza u eurozoni mogla negativno utjecati na naftnu potražnju u gospodarstvima u nastajanju, ali strah se povukao nakon objave kineskih podataka", dodao je Fritsch. Najnoviji podaci iz Kine pokazuju pak da se potražnja u prosincu povećala na rekordnih 9,64 milijuna barela dnevno, 0,4 posto više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. U cijeloj prošloj godini uvećana je 6,8 posto. Cijene nafte podržao je i oslabljeni dolar, koji je bio u minusu 0,79 posto u odnosu na košaricu valuta, nakon objave kineskih podataka. Raspoloženje je dodatno podigao rekordni rast indeksa raspoloženja njemačkih ulagača za siječanj, koji izrađuje institut ZEW.
TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, zahvaljujući snažnijem rastu kineskog bruto domaćeg proizvoda nego što se očekivalo, što je ublažilo strahovanja od slabljenja gospodarske aktivnosti zbog europske dužničke krize. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasli između 1,2 i 2,1 posto. U Šangaju su cijene dionica skočile više od 3,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 1,4 posto. Pozitivno je na tržišta jutros utjecao podatak o rastu kineskog BDP-a u posljednjem lanjskom tromjesečju za 8,9 posto. Premda je to najsporiji rast kineskog gospodarstva u dvije i pol godine, podatak je bolji nego što se procjenjivalo, s obzirom da su analitičari očekivali rast od 8,7 posto.