Navodi kako je nova vlast dobila priliku ispraviti i ukloniti krajnje traumatične zapreke stvarnom razvitku demokracije, gospodarstva i zajedništva unutar hrvatske države, a na međunarodnom planu učiniti Hrvatsku priznatim subjektom otvorenim za svaku suradnju uz poštivanje istine, međunarodnog prava,dostojanstva svoga i svakoga naroda.
Ocijenivši kako bez mudrosti i strpljivosti izvršna vlast može počiniti velike štete i zaboraviti da je dužna voditi brigu o dobru čitavoga hrvatskog naroda, Miklenić ističe kako je osobitu pozornost privukla zajednička gesta predsjednika države, Sabora i Vlade na božićnoj misi u zagrebačkoj prvostolnici te susret s kardinalom Bozanićem u Nadbiskupskom dvoru.
Smatra kako je ta gesta, iznimno važna za cjelokupno hrvatsko društvo jer su nositelji najviših državnih dužnosti iz SDP-a, političke stranke lijevoga centra, koja je nastavljačica Saveza komunista Hrvatske -stranke demokratskih promjena.
Podsjetivši kako su legalno i legitimno došli na vlast, ipak napominje kako je Predsjednik Republike dobio potporu oko 30 posto biračkoga tijela, a predsjednici Sabora i Vlade tek s koalicijskim partnerima oko 25 posto. Dodaje kako se zato od njih očekuje osobita osjetljivost u odnosima prema onima koji im nisu iskazali svoje povjerenje na izborima kao i za opće dobro cjelokupnoga hrvatskog društva.
"Gesta poštivanja institucije Katoličke Crkve Hrvatskoj trebala bi biti znak osjetljivosti i prema većini političkih neistomišljenika za opće dobro hrvatskoga društva, kao i znak spremnosti na suradnju i zajedništvo s svim relevantnim subjektima hrvatskoga društva", ističe Miklenić i dodaje kako je za stvarni napredak u razvitku demokracije, gospodarstva i zajedništva unutar hrvatske države važan "stav vlasti, ali i doprinos svih snaga i pojedinaca kojima je stalo do dobra Hrvatske".