ZAGREB - Iza nas je teška godina, a u nadolazećoj se možemo izvući iz agonije samo brzom i odlučnom provedbom reformi, rekao je predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Ivan Ergović na današnjem predblagdanskom prijemu HUP-a. Pred novom Vladom su teški zadaci i teret velikih očekivanja, smatra Ergović ističući da je među onima koji očekuju promjene i HUP, koji godinama upozorava na potrebu provedbe reformi i uspostave povoljnog poslovnog ozračja. "Voda je zaista do grla, a nadu budi ulazak Hrvatske u EU koji nam može biti na korist samo ako dignemo konkurentnost", kaže Ergović. HUP je danas predstavio rezultate istraživanja o preprekama rastu hrvatskog gospodarstva u kojem je pod vodstvom Ive Bićanića sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta sudjelovalo 16 istraživača iz sedam institucija. Oni su zaključili da je najveća zapreka dugoročnom rastu hrvatskog gospodarstva nedostatak pokretljivosti ljudi, roba, kapitala i ideja.
ZAGREB - Sindikat trgovine Hrvatske (STH) uputio je danas otvoreno pismo Savezu slobodnih sindikata Slovenije (SSSS) u kojem izražava nezadovoljstvo akcijama SSSS-a protiv Agrokorove ponude za kupnju Mercatora, ističući kako hrvatski sindikati dosad nikad nisu organizirali akcije protiv slovenskih investicija u Hrvatskoj. STH je razočaran jer se SSSS angažirao u organizaciji prosvjeda protiv Agrokora i njegovih partnera, a da prije toga nije želio ni saslušati potencijalnog investitora. Hrvatski sindikalci podsjećaju slovenske kolege da je Mercator prije nekoliko godina počeo investirati u Hrvatsku te je kupio Getro, Presoflex, Slobodu iz Velike Gorice i dr., a pritom hrvatskim sindikatima nije padalo na pamet poduzimati bilo kakve sindikalne akcije protiv investitora iz susjedstva. SSSS-ovu najavu sindikalnih akcija protiv Agrokora u STH-u smatraju neprimjerenom, neprofesionalnom i nesindikalnom prema jednoj od najuspješnijih i najvećih kompanija u regiji, koja jamči visoku razinu prava radnika Mercatora i koja danas zapošljava 40.000 radnika.
ZAGREB - Hrvatska obrtnička komora iduće će godine obilježiti veliki jubilej, 160. obljetnicu brige o hrvatskom obrtništvu pod geslom "Poštujući tradiciju ulažemo u budućnost" te činiti sve što može da uz novu hrvatsku Vladu obrtnici jače sudjeluju u gospodarstvu oporavku i razvoju zemlje, najavio je predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec na današnjem susretu s novinarima. Ističući kako je i ova godina za hrvatske obrtnike bila teška te da itekako osjećaju katastrofalne posljedice krize i nepovoljne zakonske okvire, podsjetio je da je u zadnje četiri godine propalo oko 15 tisuća obrta te isto toliko zaposlenih kod obrtnika ostalo bez posla. HOK od nove Vlade ima velika očekivanja te je već objavio sedam zahtjeva za opstanak obrtništva, među kojima je i onaj o osnivanju zasebnog ministarstva obrtništva.
RIJEKA - Predsjednik Uprave Brodograđevne industrije 3. maj Edi Kučan izjavio je danas da se ova poslovna godina u 3. maju može ocijeniti dobrom, jer situacija na svjetskom tržištu nije bila ugodna, te da je riječko brodogradilište uspjelo osnažiti još tri ugovora i popuniti kapacitete za dobar dio 2012. Osnaženi su ugovori za dva tankera i jednu baržu, likvidnost je uredna, a nove će poslove, koji se pokušavaju ugovoriti, brodogradilište financirati iz vlastitih sredstava, kazao je Kučan na konferenciji za novinare. Napomenuo je kako je rok za privatizaciju brodogradilišta sve bliži te da je privatizacija već trebala biti riješena. Od nove Vlade očekujemo da vidimo u kojem će to smjeru krenuti, rekao je te istaknuo da je u stvari smjer već definiran odlukama Europske komisije, što znači da sada u četiri domaća brodogradilišta treba provesti privatizaciju do dogovorenog datuma ili će u protivnom doći do likvidacija brodogradilišta. Saznanja o nekim drugim mogućnostima nemamo, rekao je.
ZAGREB - Petrokemija je u prvih jedanaest mjeseci ove godine, po privremenim podacima, ostvarila dobit od 129 milijuna kuna, objavio je kutinski proizvođač mineralnih gnojiva s današnje sjednice Nadzornog odbora na kojoj je uz ostalo usvojen plan poslovanja za 2012. godinu, a razmatrana je i tekuća poslovna problematika. Nakon dvije godine poslovanja s gubitkom, Petrokemija objavljuje da je, prema preliminarnom obračunu u prvih jedanaest mjeseci 2011. ostvarila dobit na razini od 129 milijuna kuna. Uprava Petrokemije ocjenjuje da će 2012. godina biti "ponovo vrlo izazovna zbog visoke cijene plina u Europi, a samim time i u Hrvatskoj, globalne nestabilnosti potražnje i cijena mineralnih gnojiva te negativnih učinaka europske financijske, dužničke i krize eura na realni gospodarski sektor, posebno poljoprivredu".
ZAGREB - Centar banaka pregovara sa nekoliko malih komplementarnih banaka o mogućem pripajanju i spajanju, što je u skladu sa poslovnom strategijom banke, a to je širenje i okrupnjavanje na domaćem tržištu, kazao je danas predsjednik Uprave Centar banke Ivo Markotić na otvaranju četvrte poslovnice te banke u Zagrebu. U pregovorima se najdalje otišlo s varaždinskom Bankom Kovanicom, koja je u vlasništvu talijanske Cassa di Risparmio di San Marino, s kojom je potpisano pismo namjere o pronalaženju mogućnosti pripajanja Centar banci. Nije želio kazati s kojim se bankama još pregovara napominjući kako su pregovori u tijeku. Aktiva Centar banke na kraju rujna ove godine iznosila je 1,7 milijardi kuna, što je, po podacima HNB-a, 0,42 posto ukupne aktive banaka u Hrvatskoj.
ZAGREB - Grupa Đuro Đaković u 2012. planira dobit nakon oporezivanja u iznosu od 25,7 milijuna kuna, priopćeno je s današnje sjednice Nadzornog odbora na kojoj je usvojen plan poslovanja Holdinga za iduću godinu te plan poslovanja za Grupu Đuro Đaković. U 2012. se planiraju ukupni prihodi Grupe od 1,17 milijardi kuna te ukupni rashodi od 1,14 milijardi kuna. Planirani poslovni rashodi Grupe u 2012. iznose 1,14 milijardi kuna i u ukupnim rashodima sudjeluju sa 99,64 posto. Planom poslovanja za 2012. predviđene su investicije od 30,02 milijuna kuna, a predviđeno je i da će u 2012. u Grupi biti zaposleno 1.016 radnika.
ZAGREB - Dionica Ine i drugog dana nastavka trgovanja na Zagrebačkoj burzi, nakon sedam i pol mjeseci obustave, imala je najveći promet, no iznosio je svega 3,1 milijun kuna, što je upola manje nego jučer. Protrgovano je svega 797 dionica Ine, a cijena im je pala za 0,51 posto, na 3.880 kuna. Očekivalo se da će ponovna uspostava trgovanja dionicom Ine rezultirati snažnijom aktivnosti investitora barem na toj dionici, ako već ne na cijelom tržištu, no do toga nije došlo, napominju analitičari. Današnje je trgovanje na Zagrebačkoj burzi obilježio nizak promet, pad dioničkih indeksa i pad cijene većine trgovanijih dionica. Crobex je pao za 0,45 posto, na 1.732,41 bod, a Crobex10 je smanjen za 0,56 posto, na 969,37 bodova. Redovni promet iznosio je 12,9 milijuna kuna, a uz dionicu Ine svega su još tri dionice imale milijunske promete.