U nastojanju da se ubrza taj diplomatski proces s visokim ulozima, Sjedinjene Države razmatraju prebacivanje neodređenog broja talibanskih zatočenika iz mornaričkog zatvora u zaljevu Guantanamo na Kubi, u vojni pritvor afganistanske vlade, doznao je Reuters.
SAD je zatražio od predstavnika talibana da i oni poduzmu odgovarajuće mjere izgradnje povjerenja, koje mogu uključivati osudu međunarodnog terorizma i spremnost da javno stupe u službene pregovore s vladom afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija.
Američki dužnosnici priznaju da diplomacija u Afganistanu, koja je ušla u delikatnu fazu u posljednjih nekoliko tjedana, ostaje dugoročan cilj. Ono što može otežati proces je činjenica da se američke postrojbe postupno povlače iz Afganistana, s planom da povlačenje dovrše do kraja 2014., što potencijalno može smanjiti interes talibana za pregovore.
Ipak, viši dužnosnici, koji su inzistirali na anonimnosti svojih izjava o tim tajnim naporima, kazali su da su oni puno značajniji dio afganistanske politike predsjednika Baracka Obame nego što je javno poznato.
Američki dužnosnici održali su oko pola tuceta sastanaka s pobunjeničkim kontaktima, uglavnom u Njemačkoj i Dohi s predstavnicima mule Omara, vođe talibana u plemenskoj skupštini Quette, rekli su dužnosnici.
Ulozi u tim diplomatskim naporima su veliki - neuspjeh će vjerojatno osuditi Afganistan na nastavak sukoba, možda čak i građanski rat, nakon što vojnici NATO-a prestanu štititi slabu vladu Hamida Karzaija krajem 2014. S druge strane, uspjeh pregovora značio bi politički kraj rata i mogućnost da dijelovi talibanskih snaga uđu u proces nacionalne pomirbe.