Naime, Zakonom o hrani i Pravilnikom o higijeni hrane, do 1. siječnja 2009. bilo je potrebno poslovanje, proizvodnju, pripremu i posluživanje hrane uskladiti s navedenim propisima. Stoga su u suradnji HGK, HOK-a i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije izrađeni ovi vodiči.
Predsjednik Ceha za trgovinu HOK-a Boris Vukelić istaknuo je kako će vodiči biti od velike koristi za gospodarstvo, ali i za same potrošače za koje primjena vodiča u trgovinama znači još veću sigurnost.
Izradom ovih vodiča trgovinama je odrađen velik dio posla i obveza, a provodeći upute iz vodiča i vodeći predviđene evidencijske liste, realiziraju se propisane zakonske obveze, kazao je.
Napominje i kako je na temelju informacija iz vodiča poslovanje moguće i samostalno urediti prema zahtjevima vodiča.
Trgovine imaju dvije mogućnosti, prihvatiti vodič, kazati da rade u skladu s preporukama iz njega, i u tom slučaju ih inspekcije kontroliraju po tome što se u vodiču traži. Drugi način je da samostalno izrade studiju, odnosno da za to angažiraju neku tvrtku što će morati i platiti, objasnio je Ivica Štambuk iz HOK-a.
Potpredsjednica HGK Vesna Trnokop Tanta kazala je kako je vodiče pozitivno ocijenilo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi te se smatraju nacionalnim vodičima koji su primjenjivi u sektoru trgovine.
Uvođenjem i primjenom vodiča u svakodnevnom radu, provodit će se i preventivne provjere provedbe mjera higijene u pripremi i prodaji hrane u prodavaonicama, odnosno inspekcije će raditi po njemu, najavio je ravnatelj Ureda za sanitarnu inspekciju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Nenad Lamer.
Nakon vodiča za ugostitelje, pekare i danas predstavljenog za male trgovce iz HOK-a su najavili kako se uskoro planira izraditi i vodič za slastičare.