Današnje nasilje, ocjenjuju analitičari, vrhunac je napetosti u Egiptu, 10 mjeseci nakon što je u sveopćoj narodnoj pobuni svrgnut predsjednik Hosni Mubarak. Privremena vojna vlast koja je zamijenila Mubaraka izazvala je bijes dijela Egipćana zbog sporosti predaje vlasti u civilne ruke. Ostali podržavaju vojnu vlast, smatrajući da je neophodna za stabilnost zemlje tijekom prijelaznog razdoblja prema demokraciji.
Prosvjednici su se razbježali u pokrajnje ulice kako bi pobjegli pred vojnicima u punoj opremi. Novinari javljaju da su prosvjednici premlaćivani nakon što su srušeni na zemlju. Vojnici su također rušili šatore prosvjednika i zapalili ih.
Novo civilno savjetničko vijeće, uspostavljeno kako bi generalima davalo političke smjernice, priopćilo je da će se povući ukoliko se ne prihvaćaju preporuke o rješavanju krize. Islamisti i liberalni političari također su oštro osudili ponašanje snaga reda, a Muslimansko bratstvo, koje vodi na izborima, priopćilo je da se vojska mora "jasno i brzo ispričati za počinjene zločine".