FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 14. prosinca 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

MOSTAR - Mostarski Aluminij sklopio je s austrijskom tvrtkom Hertwich Engineering šest milijuna eura vrijedan ugovor za osuvremenjavanje pogona tvornice ljevaonice, izvijestili su u srijedu iz Aluminija koji je u taj projekt ušao sa svojim dugogodišnjim partnerom, švicarskim Glencoreom. Ugovor s Hertwich Engineering, vodećim svjetskim proizvođačem ljevačkih peći i linija sklopljen je u Zagrebu, navodi se u priopćenju. Riječ je o najsuvremenijoj opremi na tržištu čija ugradba započinje odmah, a projekt će biti dovršen do prosinca sljedeće godine. Do tada će se u Aluminiju, koji je u 12-postotnom vlasništvu TLM-a iz Šibenika, ugraditi nova ljevaonička peć kapaciteta 50 tona, te nova linija za lijevanje malih aluminijskih profila, težine šest do osam kilograma, za kojim postoji izrazita potreba na tržištu metala. "Uzdrman recesijom, Aluminij sada nije u mogućnosti samostalno iznijeti ovaj projekt, te je potpisao i ugovor s dugogodišnjim partnerom, švicarskim Glencoreom, koji vidi izrazit vlastiti interes u ovomu projektu, o njihovu kreditiranju ovoga ulaganja prema povoljnijim kamatama od onih koje bismo dobili kod komercijalnih banaka", rekao je generalni direktor Aluminija Ivo Bradvica.

WASHINGTON - Američka središnja banka Fed je upozorila da previranja u Europi predstavljaju veliki rizik za američko gospodarstvo, čime je ostavila vrata otvorena eventualnim daljnjim monetarnih mjerama za podupiranje gospodarskog rasta, ali je ocijenila da je situacija na tržištu rada nešto bolja. Središnja banka ustvrdila je da američko gospodarstvo bilježi umjerenu ekspanziju unatoč očiglednom usporavanju globalnog gospodarstva. Iako se na tržištu rada uočava blago poboljšanje, u Fedu napominju da je nezaposlenost i dalje povećana, te da su aktivnosti u graditeljstvu prigušene. "Pritisci na globalnim financijskim tržištima i dalje predstavljaju značajne rizike za snižavanje gospodarskih izgleda", objavio je Fed u utorak nakon svog zasjedanja, aludirajući na pritiske proizišle iz dužničke krize u eurozoni, koji jačaju zabrinutost od mogućeg smanjivanja kreditnih plasmana u SAD-u. Američki BDP u trećem je tromjesečju porastao za dva posto na godišnjoj razini, što je priželjkivano ubrzanje s obzirom na stopu rasta u prvom polugodištu ispod jedan posto. Makroekonomisti procjenjuju da će rast u četvrtom tromjesečju premašiti tri posto.

ZAGREB/LUXEMBOURG - Industrijska proizvodnja u eurozoni u listopadu je na mjesečnoj razini pala za 0,1 posto, a u 27-članoj Europskoj uniji za 0,2 posto, pokazali su podaci europskog statističkog ureda Eurostata. Najnoviji podaci ukazuju na usporavanje pada, budući da je u rujnu proizvodnja na mjesečnoj razini pala po stopi od 2,0 posto na području jedinstvene europske valute, te za revidiranih 1,5 posto u EU-u. Pad je na mjesečnoj razini u listopadu zabilježen u 14 članica dok ih je osam bilježilo rast proizvodnje. U Francuskoj je proizvodnja stagnirala. Na godišnjoj razini industrijska proizvodnja povećana je u listopadu za 1,3 posto u eurozoni i EU27. U prethodnom mjesecu porasla je za 2,2 posto u eurozoni, te za revidiranih 2,1 posto u EU27. Rast je na godišnjoj razini u listopadu zabilježen u 14, a pad u devet zemalja članica.

BRUXELLES/ZAGREB - Europski parlament usvojio je direktivu o jedinstvenoj radnoj dozvoli koja će stranim radnicima omogućiti da lakše apliciraju za život i rad u Europskoj uniji. Nova pravila odnose se na strane radnike koji žele živjeti i raditi u nekoj državi članici EU-a ili koji već legalno ondje borave ili rade. Ona neće utjecati na ovlasti europskih zemalja da odluče hoće li ili ne prihvatiti radnike izvan EU-a ili koliko će ih prihvatiti, odnosno zemlje će zadržati pravo odlučivanja o tome tko može ući na njihov teritorij, te će moći ograničiti prava pojedinih stranih radnika na ad hoc osnovi. Predložena direktiva smanjit će birokratska opterećenja za građane trećih zemalja, omogućujući im da dobiju radnu dozvolu i dozvolu boravka kroz jedinstvenu proceduru. Strani radnici imat će prava kao i europski državljani kada je riječ o uvjetima rada, mirovinama, socijalnom osiguranju i pristupu javnim uslugama. Države članice moći će uvesti ograničenja za radnike s ugovorima kraćim od šest mjeseci. Kada direktiva bude objavljena u Službenom listu EU-a, države članice imat će dvije godine da je prenesu u nacionalna zakonodavstva.

MILANO - Italija se u srijedu zadužila na rok od pet godina, ali uz novu najvišu kamatnu stopu od uvođenja eura od 6,47 posto. To je prva aukcija talijanskih obveznica s duljim rokom vraćanja nakon prošlotjednog summita EU-a na kojem je postignut napredak u smjeru jačanja fiskalne integracije, no nije uspio uvjeriti tržišta da može riješiti dužničku krizu. Na sličnoj aukciji prije mjesec dana prinosi na talijanske obveznice s rokom vraćanja od pet godina iznosili su tada rekordnih 6,29 posto. Rim je tako prodao tri milijarde eura državnih obveznica s rokom vraćanja 2016. na aukciji na kojoj je bilo ponuđeno neuobičajeno niskih dvije do tri milijarde eura.

BERLIN - Njemačko gospodarstvo moglo bi preko zime izgubiti zamah, a u idućoj godini porasti će za samo 0,4 posto, budući da neizvjesnost oko krize u eurozoni i globalno gospodarsko usporavanje tjeraju tvrtke da manje ulažu a i izvoz je pod pritiskom, objavio je Ifo institut. Nova je prognoza upola niža od one iz listopada i pokazuje da su se u proteklih nekoliko mjeseci oštro pogoršali izgledi za najveće europsko gospodarstvo. "Oporavak u Njemačkoj vjerojatno se neće nastaviti, gospodarstvo će vjerojatno tijekom zime čak doživjeti pad", navodi Ifo u priopćenju. "Pod pretpostavkom da se kriza eurozone neće dodatno pogoršati i da će se Italija moći sama financirati na tržištu, Njemačka bi trebala moći izbjeći recesiju", objavio je Ifo.

PARIZ - Irska ministrica za europska pitanja Lucinda Creighton izjavila je da bi Europska središnja banka (ECB) trebala postati 'posljednje utočište za pozajmice' u vrijeme kada se eurozona bori da prevlada razarajuću dužničku krizu. Nakon sinoćnjeg sastanka s francuskim ministrom za europska pitanja Jeanom Leonettijem, Creighton je za Reuters danas kazala da je irsko stajalište blisko francuskom. Francuska je proteklih nekoliko tjedana pritiskala ECB da učini više za zaustavljanje krize. "Idealno bi bilo kad bi ECB jasno objavio da je spreman učiniti sve što je potrebno za očuvanje valute. To bi bila krajnja granica. Ne mislim da smo do nje već došli, ali osjećam da ćemo tamo završiti", rekla je Creighton.

PEKING - Kineske vlasti su obećale da će jamčiti gospodarski rast u uvjetima izuzetno sumornih prognozi vezanih uz globalno gospodarstvo u 2012. godini, i to nizom mjera za postizanje gospodarske stabilnosti usvojenih na netom završenoj godišnjoj konferenciji posvećenoj gospodarskoj politici. Predstavljajući plan za drugo najveće svjetsko gospodarstvo u predstojećoj godini, kineske vlasti obećale su da će zadržati opreznu monetarnu politiku kao i proaktivnu fiskalnu politiku, uz istodobno očuvanje stabilnosti potrošačkih cijena. To je više manje u skladu s prijašnjim obećanjima. Vrijednost juana održavat će se 'uglavnom stabilnim', izmjene kamatnih stopa i tečaja će se nastaviti, nastavit će se se mjerama ublažavanja aktivnosti na tržištu nekretnina, izvoz će ostati snažan dok će se uvoz povećavati radi uravnoteženja trgovinske bilance, navodi se u priopćenju.

NEW YORK - Dva mjeseca nakon smrti njegova suosnivača Stevea Jobsa, ugovor kojim je osnovan Apple kao tvrtka 1976. prodan je na dražbi u New Yorku za 1,59 milijuna dolara što deset puta veća cijena od procijenjene. Ugovor je prodan zajedno s još jednim dokumentom kojim je isključen jedan od trojice suosnivača samo 11 dana nakon osnivanja kompanije i bio je predmetom oštrog nadmetanja šestero ljudi na aukciji, priopćila je aukcijska kuća Sotheby's. Na kraju ga je kupio Eduardo Cisneros, ravnatelj korporacije Cisneros. Ugovorom se kao osnivači Applea navode Steve Jobs i Steve Wozniak.

TOKIO - Japanski proizvođač fotoaparata Olympus podnio je revidirana izvješća o svojoj zaradi kako bi spriječio da njegove dionice budu isključene iz kotacije Tokijske burze. Tvrtka je svoja izvješća poslala tek koji sat prije isteka roka nakon kojeg bi bila automatski isključena iz burzovne kotacije. Od Olympusa je zatraženo da preda cjelovito izvješće s podacima o poslovanju budući da su utvrđene računovodstvene nepravilnosti i prikrivani stvarni rezultati. U studenom je Olympus priznao da je gotovo dva desetljeća skrivao gubitak u visini 1,5 milijardi dolara. Prijetnja isključenja iz burzovne kotacije još nije otklonjena s obzirom na računovodstveni skandal.

SINGAPORE - Visoke cijene nafte mogle bi dodatno usporiti globalno gospodarstvo, stoga bi proizvođači sirove nafte trebali razmisliti o povećanju svoje proizvodnje, kazao je glavni ekonomist Međunarodne agencije za energiju (IEA)."Trenutne visoke cijene nafte mogle bi ugušiti gospodarski oporavak u mnogim zemljama. Nadam se da visoke cijene nafte ne usporavaju kineski gospodarski rast te da ne stvaraju negativni efekt koji će utjecati na globalni oporavak", rekao je Fatih Birol na jednom skupu u Singapuru. Cijena sirove nafte skočila je na 100 dolara po barelu u odnosu na 75 dolara zabilježenih u listopadu uslijed znakova da će američko gospodarstvo vjerojatno izbjeći recesiju. Većina ekonomista očekuje da će globalni gospodarski rast iduće godine usporiti budući da europska dužnička kriza prijeti izbijanjem recesije u Europi.

LONDON - Cijene sirove nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima slijedom zabrinutosti za svjetsko gospodarstvo nakon što je američka središnja banka upozorila da previranja u Europi prijete američkom gospodarstvu. Barel sirove nafte pojeftinio je tako na tržištu u Londonu 70 centi, na 108,80 dolara. Na američkom je tržištu njegova cijena bila niža za 56 centi i iznosila je 99,58 dolara. Neki su ulagači spekulirali da će Fed požuriti s uvođenjem novih poticajnih mjera pa je njihovo razočaranje pritisnulo cijene roba osjetljivih na kolebanja potražnje, kao što je nafta. U međuvremenu je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u srijedu na redovnom sastanku u Beču nakon tri godine ponovo odredila proizvodni plafon za prvu polovinu iduće godine od 30 milijuna barela dnevno, što je otprilike u razini ovogodišnje dnevne proizvodnje, inače najvišoj u gotovo tri godine. Ta je odluka uglavnom bila očekivana, pri čemu neki analitičari upozoravaju da neće spriječiti nagli rast cijena nafte koji se očekuje u idućoj godini.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice oslabile su u srijedu nakon što su troškovi zaduživanja Italije porasli na rekordnu razinu, a američka središnja banka Fed odlučila da neće poduzimati dodatne mjere kako bi potaknula rast. Indeks Londonske burze FTSE ostao je tako gotovo nepromijenjen na 5.429 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX oslabio 1,2 posto na 5.704 boda, dok je pariški CAC bio u minusu 1,4 posto i iznosio 3.035 bodova. Tržišta kapitala pozorno prate eskalaciju dužničke krize u eurozoni, a zabrinjava ih i mogućnost klizanja Europe u recesiju. Raspoloženje nisu popravili ni podaci o industrijskoj proizvodnji eurozone za listopad, koji su potvrdili ocjene da se gospodarstvo te regije kreće prema kontrakciji u četvrtom tromjesečju, a nakon toga i u novu recesiju. Pritom su najveći gubitnici bile cikličke dionice, poput onih proizvođača automobila. BMW je oslabio 3,6 posto, Volkswagen 3,1 posto, a Fiat 2,7 posto. Među gubitnicima bio je i bankovni sektor, u prosjeku na gubitku 0,7 posto. Societe Generale je bio u minusu 4,3 posto. Njemačka banka Commerzbank bila je među rijetkim dobitnicima, ojačavši 5,8 posto zbog signala iz njemačke vlade da bi mogla ponovno aktivirati fond za pomoć bankama.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, drugi dan zaredom, jer Fed nije najavio nove poticajne mjere, što je razočaralo ulagače, dok je tečaj eura zaronio na najnižu razinu u 11 mjeseci zbog mogućeg smanjenja kreditnog rejtinga članicama eurozone, što bi produbilo dužničku krizu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,6 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji oslabile između 0,1 i 0,5 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je na gubitku 0,4 posto, pa je od početka godine u minusu oko 18 posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale, drugi dan zaredom, nakon što je američka središnja banka upozorila da bi nestabilnost financijskih tržišta mogla naštetiti američkom gospodarstvu, a unatoč tome nije najavila nove poticajne mjere. Dow Jones indeks oslabio je 66 bodova, ili 0,55 posto, na 11.954 boda, dok je S&P 500 pao 0,87 posto, na 1.225 bodova, a Nasdaq indeks 1,26 posto, na 2.579 bodova. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika su jučer zamijenile 7,2 milijarde dionica, dok prosječan dnevni obujam od početka godine iznosi 7,95 milijardi. Pritom je odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 2 naprema 1.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙