Barel sirove nafte pojeftinio je tako na tržištu u Londonu 1,57 dolara, na 107,05 dolara. Na američkom je tržištu njegova cijena bila u minusu 1,52 dolara i iznosila je 97,89 dolara.
Sve zemlje EU-a, osim Britanije, pristale su prošloga tjedna na strože proračunske propise i kreću se prema fiskalnoj uniji. Osigurat će također 200 milijardi eura za MMF preko bilateralnih kredita kako bi se suzbila kriza u eurozoni. Međutim pregovori bi mogli trajati tri mjeseca i zahtijevat će možda i raspisivanje referenduma u pojedinim zemljama, kao što je Irska.
Ulagače brine da dugoročne mjere možda neće biti dostatne kako bi se otklonila kratkoročna kriza financiranja u jednom ili više zaduženih gospodarstava eurozone. Proračunski rezovi također će vjerojatno podrazumijevati slabiji gospodarski rast u srednjoročnoj perspektivi.
"Mjere štednje imat će duboko negativan utjecaj na gospodarski rast i zbog njih će 2012. biti vrlo izazovna godina u gospodarskom pogledu", rekao je Philippe Gijsels, voditelj istraživanja u BNP Paribas Fortis Global Markets.
Oštriji pad cijena nafte spriječili su ohrabrujući podaci s kineskog tržišta. Tako je kineski uvoz sirove nafte porastao u studenom za 8,5 posto u odnosu na godinu ranije, na 5,52 milijuna barela dnevno.
U međuvremenu je godišnja inflacija u Kini kliznula u studenom, na 4,2 posto, što je potpirilo očekivanja da će se kineska središnja banka preusmjeriti s obuzdavanja rasta cijena na poticanje gospodarskog rasta.
OPEC je u ponedjeljak odvojeno na svojim internetskim stranicama izvijestio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u petak iznosila 107,45 dolara, što znači da je pala 1,53 dolara u odnosu na prethodni dan.