Hedl je Hini u telefonskom razgovoru kazao kako smatra da je on "presitna riba da bi se jedna tako uvažena institucija kao 'Iustitia et pax' s njim upustila u polemiku".
"Mislim da je u pitanju 'viša meta' i to predsjednik Republike, a ne ja", rekao je Hedl ocjenjujući kako je cilj Komisije HBK "da upute poruku predsjedniku Republike i to vjerojatno u smislu - isti si kao onaj kojem dijeliš odličja".
Iz Ureda predsjednika Republike Ive Josipovića Hini je odgovoreno da nemaju komentar na današnje priopćenje Komisije HBK.
"Iustitia et pax" izrazila je nezadovoljstvo i duboku zabrinutost činjenicom da je predsjednik Josipović povodom Međunarodnoga dana ljudskih prava Redom Stjepana Radića odlikovao novinara Dragu Hedla za osobit ljudski i profesionalni doprinos borbi za ljudska prava, promicanje pravde i demokracije i otkrivanje istine. Komisija je pozvala predsjednika RH da preispita odluku da se takvo odlikovanje dodjeljuje bilo kojoj osobi koja se u vrijeme komunizma ogriješila o poštivanje temeljnih ljudskih prava. Drago Hedl je u vrijeme komunističkoga režima i jednoumlja svojim napisima potirao jedno od temeljnih ljudskih prava, pravo slobode vjerovanja i denuncijantski pozivao na represiju prema onima koji drukčije misle i tako se ugrožavalo živote nevinih ljudi, navodi se, uz ostalo, u priopćenju.
Hedl objašnjava kako je tekst koji se spominje u priopćenju "Iustitie et pax" napisao prije trideset godina te da je Komisija, da je htjela, mogla puno prije reagirati. "Ali nije, već je sada taj tekst iskoristila da bi se preko mene obračunavala s predsjednikom Republike", smatra Hedl.
Objašnjava da je prije 30-ak godina, u vrijeme bivše Jugoslavije, kao novinar "Glasa Slavonije" dobio zadatak da napiše reportažu o postavljanju mozaika u crkvi u mjestu Stražeman pored Požege, a na kojem je bio i lik Alojzija Stepinca. Kako je to bilo burno vrijeme, bivše Jugoslavije, radilo se o političkom događaju. Ja sam, opisujući situaciju spomenuo i činjenicu da je Stepinac u Jugoslaviji osuđen za ratne zločine, kazao je Hedl.
"Ako se to smatra kršenjem ljudskih prava, onda otiđimo još malo dalje u povijest i sjetimo se kad su u vrijeme inkvizicije na lomačama spaljivani oni koji nisu dijelili svjetonazor Crkve. Mislim da je nemoguće uspoređivati razmjere kršenja ljudskih prava u tom mom tekstu i ovoga što spominjem", kazao je Hedl.