Iz HŽ-a napominju kako je dosadašnja međunarodna praksa pokazala da je najučinkovitiji način promjene ponašanja i smanjenja broja nesreća i nezgoda na željezničko-cestovnim prijelazima izobrazba sudionika u prometu, naglašavanje rizika i upozoravanje na potencijalne posljedice nepoštivanja osnovnih prometnih pravila.
Podsjećaju da se u prvih deset mjeseci ove godine na željezničko- cestovnim prijelazima dogodilo 36 nesreća, u kojima je 13 osoba stradalo smrtno, a osam ih je bilo teže ozlijeđeno. U većini slučajeva uzrok nesreće je nesmotrenost vozača cestovnih vozila, motociklista ili pješaka koji prelaze prugu i ne poštuju signalizaciju.
"Sudionici u prometu koji zanemaruju prometna pravila na željezničko-cestovnim prijelazima ugrožavaju ne samo sebe i svoje suputnike, već i druge osobe koji putuju vlakom ili rade u vlaku. Stoga HŽ već 11 godina provodi akciju 'Vlak je uvijek brži' kojom se sudionici u prometu upozoravaju na neophodan oprez i na poštivanje prometne signalizacije jer vlak je uvijek brži - ima dug zaustavni put (od 500 do 1500 metara) i na pruzi ima prednost prolaska", poručuju iz HŽ-a.
Akcija se provodi pod pokroviteljstvom i u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture te Ministarstvom unutarnjih poslova.