"Uzimam na znanje da je Međunarodni sud pravde donio odluku o bilateralnom pitanju između Grčke i Bivše Jugoslavenske Republike Makedonije. Ta odluka ne utječe na odluku saveznika sa summita u Bukureštu 2008. godine. Složili smo se da će Bivšoj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji biti upućena pozivnica čim se postigne uzajamno prihvatljivo rješenje oko imena. Tu smo odluku ponovili na kasnijem summitu i na ministarskim sastancima", rekao je Rasmussen.
Međunarodni sud pravde u Haagu, najviši sud UN-a, presudio je u ponedjeljak da je Grčka, blokirajući Makedoniju na njezinu putu u NATO zbog spora oko imena te države, prekršila obveze iz bilateralnog sporazuma kojeg su zemlje sklopile prije 16 godina i kojim se uređuje da se Grčka neće protiviti članstvu Makedonije u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji pod uvjetom da ona zahtjev podnese pod nazivom Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija.
"Sud utvrđuje da je Grčka, time što se protivila prijemu Bivše Jugoslavenske Republike Makedonije u NATO prekršila svoje obveze iz članka 11, paragraf 1 Prijelaznog sporazuma od 13 rujna 1995.", naveo je sud u svojoj odluci.
Odluka Međunarodnog suda pravde konačna je, na nju se ne može uložiti žalba i obvezujuća je za obje strane.
Makedonija je u studenom 2008. godine tužila Grčku nakon što je ta zemlja vetom onemogućila početak njezinih pregovora o pristupanju NATO-u na summitu vojnog saveza održanog u travnju 2008. u Bukureštu na kojem je Makedonija podnijela molbu za članstvom.
Sud nije udovoljio zahtjevu Makedonije da naloži Grčkoj da se ubuduće suzdrži od takvih postupaka prigodom zahtjeva Makedonije za članstvom u drugim međunarodnim organizacijama u kojima je Grčka članica.
Grčka blokira početak pristupnih pregovora Makedonije s Europskom unijom, iako ta zemlja ima kandidatski status još od prosinca 2005. godine.
Ime Makedonije u središtu je spora dvije zemlje od 1991., kad je Makedonija proglasila neovisnost pod imenom koje nosi i sjeverni dio Grčke.