Visoka cijena lijekova i gubitak zaposlenja ili diskriminacija pri zapošljavanju zbog predrasuda vezanih uz HIV povlače za sobom "brz društveno-gospodarski pad" desetaka tisuća kućanstava pogođenih bolešću.
Ako se ništa ne promijeni "brojne obitelji potonut će u nepovratno siromaštvo", piše pomoćnik UN-ova programa za razvoj za tu regiju Nicolas Rosellini.
Za kupnju lijekova obitelji često nemaju izbora no zadužiti se, a posljedice trpe njihova djeca. U Indiji, Indoneziji i Vijetnamu, obitelji suočene s AIDS-om troše triput više od prosjeka na zdravlje, pokazuje izvješće koje je obuhvatilo 17.000 kućanstava u Aziji.
Kambodža je jedina država Azije gdje su takva odstupanja neznatna jer vlada uvela velike zalihe antiretrovirusnih lijekova.
Žene i djevojke najteže su pogođene jer imaju ograničen pristup liječenju. U društvenom pogledu upravo one podnose najveću žrtvu jer se skrbe za oboljele od AIDS-a, navodi se u tekstu.
Mianmar, Indija, Indonezija, Nepal i Tajland azijske su zemlje najviše pogođene AIDS-om.
Prema podacima UNAIDS-a 34 milijuna ljudi u svijetu živjelo je s AIDS-om u 2010. Taj rekordan broj postignut je boljim pristupom lijekovima što smanjuje broj smrti i ulijeva nadu u moguć kraj pandemije.