FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Međudržavno povjerenstvo o povratu kulturnih dobara iz Srbije

ZAGREB, 25. studenog 2011. (Hina) - U hrvatskom ministarstvu kulture danas je na sastanku hrvatskog i srbijanskoga međudržavnog povjerenstva za povrat kulturnih dobara utvrđena dinamika povrata preostalih kulturnih dobara koja se nalaze u ustanovama kulture i institucijama u Srbiji, priopćeno je iz ministarstva kulture.

Na sastanku je potvrđen skupni popis kulturnih dobara s područja Hrvatske koja se još nalaze u institucijama i ustanovama kulture u Srbiji, koji je u lipnju 2011. pripremilo srbijansko ministarstvo kulture, informiranja i informacijskog društva, a sadrži konačan popis kulturnih dobara iz Hrvatske te izvješće o stanju tih kulturnih dobara, ukupno 1065, uglavnom ikona i sakralne građe iz riznica, iz 45 manastira i SPC-a u Hrvatskoj, uz dodatni popis kulturnih dobara koji je pripremilo hrvatsko povjerenstvo, koja nisu bila navedena za muzejsku građu i inventarne knjige benkovačkog i kninskoga muzeja - 591 komad numizmatike i metalnih arheoloških nalaza, i vukovarskoga Državnog arhiva, dio arhivskoga gradiva, koja se još nalaze u institucijama i ustanovama kulture u Srbiji: Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, Patrijaršijskom dvoru u Sremskim Karlovcima, Muzeju SPC-a, Narodnom muzeju i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Beogradu i Arhivu Vojvodine u Novom Sadu.

Na sastanku je razmotren nacrt prijedloga protokola o povratu kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku, kojim se utvrđuje dinamika povrata preostalih kulturnih dobara koji će biti potpisan u prosincu ove godine.

Preostala kulturna dobra bit će na osnovi predloženih odredaba toga protokola vraćena iz Srbije u Hrvatsku najkasnije do kraja 2013. Hrvatsko ministarstvo kulture u okviru godišnjeg programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara, na temelju poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi, financira i obnovu manastira i crkava SPC-a te osigurava sigurnosne uvjete, posebice za one u koje se vraćaju kulturna dobra.

Program povrata kulturnih dobara iz Srbije, Crne Gore opljačkanih u vrijeme Domovinskog rata, u cijelosti, od 1996. do danas, vodi hrvatsko ministarstvo kulture i od 2003. i hrvatsko povjerenstvo za povrat kulturnih dobara koje je imenovao ministar kulture.

Iz Srbije i manjim dijelom iz Crne Gore od 2001. do lipnja 2011. vraćena su 25.252 pokretna kulturna dobra u muzeje, galerije i crkve (Gradski muzej i Zbirka Bauer, franjevački samostan sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, Likovna kolonija kipara naivca Petra Smajića u Ernestinovu, Eparhijska kapela u Dalju, hram Sv. vmč. Georgija u Boboti, Gradski muzej Drniš, franjevački samostan sv. Jeronima u Slanom, privatna zbirka Paunović u Vukovaru, manastir Krka, Krupa i Dragović, Arheološka zbirka u Dardi i dr.)

Sastanak hrvatskoga i srbijanskoga međudržavnog povjerenstva za povrat kulturnih dobara održan je pod predsjedanjem predsjednica povjerenstva Branke Šulc i Dušice Živković, s članovima i suradnicima iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu te predstavnicima hrvatskog ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija i srbijanskog veleposlanstva u Hrvatskoj.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙