"Nadam se da će parlament razmotriti pitanje državljanstva djece čiji su roditelji imigranti, a rođena su u Italiji. Apsurdno je" da ta djeca automatski ne dobivaju talijansko državljanstvo, rekao je Napolitano u govoru održanom u Kvirinalskoj palači.
"Društvu je potrebna nova energija, osobito našemu društvu koje je sve starije i sve sklerotičnije", kazao je 86-godišnji talijanski predsjednik, koji je odigrao ključnu ulogu u nedavnim političkim događajima u Italiji. On je pozvao parlamentarne zastupnike da o ovom problemu što hitnije razgovaraju te da izmijene postojeći zakon koji se temelji na načelu krvne veze, tj. podrijetla (lat. ius sanguinis) za dobivanje državljanstva.
Napolitano smatra da bi sada, pošto je na čelo vlade izabran bivši europski povjerenik Mario Monti, politička klima mogla biti povoljnija, a uvjeti za dijalog - bolji. Predsjednikov prijedlog pozdravila je većina lijevih stranaka i stranaka centra, te organizacija Save The Children, a odbacila ju je Sjeverna Liga, bivša saveznica vlade bivšega premijera Silvija Berlusconija.
"Predsjednik Napolitano ne može nam nametati zakone koji su protiv naše tisućljetne kulture, mijenjajući pritom naše zakone, među kojima ne postoji ius soli (načelo područja), već isključivo ius sanguinus (načelo krvne veze)", izjavio je eurozastupnik Lige Mario Borghezio.
U Italiji trenutačno živi više od pet milijuna stranaca. Za prava imigranata zauzeo se i vođa najjače lijeve stranke Demokratske stranke Pier Luigi Bersani, podsjetivši kako roditelji stotina imigrantske djece plaćaju poreze, njihova djeca pohađaju talijanske škole u kojima se uči i govori talijanski", no ne smatraju se "ni Talijanima i imigrantima, što je", kako je istaknuo Bersani, "sramota".
Po medijima, više od 700 tisuća djece useljenika školuje se u Italiji, a oko pola milijuna ih je u njoj i rođeno.