Euro je tako tijekom dana bio na gubitku prema dolaru 0,4 posto i njime se trgovalo po 1,3469 dolara. Oslabio je i 0,6 posto prema jenu, na 103,62 jena.
Dolar je također bio na gubitku prema jenu, kliznuvši tijekom dana za 0,2 posto na 79,92 jena.
Kupovinom talijanskih obveznica Europska središnja banka (ECB) nakratko je spustila prinose na oko 6,83 posto, nakon čega su se brzo vratili na razine iznad sedam posto, što je cijena po kojoj si Italija ne može priuštiti zaduživanje. To je ojačalo zabrinutosti da ih središnja banka nije spremna kupovati u mjeri koja bi suzbila agresivne prodaje.
"ECB-ove kupovine obveznica na tržištu neosporno su bile katalizator jačanja eura. No, ulagači su se počeli pitati koliko ih još može kupovati", kazao je Adam Myers, valutni strateg u Credit Agricole CIB.
Euro se zbog skoka talijanskih prinosa povukao s najviših razina tijekom dana od 1,3557 dolara, dodatno pogođen objavom talijanske banke Unicredit da će tražiti od ECB-a da poveća dostupno financiranje, što je povećalo zabrinutosti oko financijskog stanja banaka u eurozoni.
"Možda su banke u eurozoni u nevoljama i to ne pomaže euru", tumači ukratko jedan trgovac u Londonu. Te banke drže velike udjele državnih dugova članica eurozone.
Dužnička kriza u eurozoni snažno se intenzivirala jer ulagači preispituju hoće li Italija uspjeti smanjiti golemi teret državnog duga, koji uglavnom smatraju prevelikim da bi ju spašavale države u bloku kao što su to učinile u slučaju manjih gospodarstva Grčke, Irske i Portugala.
Neki analitičari iskazuju oprezni optimizam glede smanjenja golemog tereta dugova u Italiji s novom vladom na čelu i kažu da bi gubitci mogli biti ograničeni ako ulagači iskažu povjerenje u novu vladu u Rimu.