Dow Jones indeks oslabio je 0,61 posto, na 12.078 bodova, dok je S&P 500 pao 0,96 posto, na 1.251 bod, a Nasdaq indeks 0,80 posto, na 2.657 bodova.
Italija je u ponedjeljak platila rekordne kamate od 6,29 posto na petogodišnje državne obveznice, dok je na sličnoj aukciji prije mjesec dana kamata iznosila 5,32 posto.
Prva aukcija otkad je na čelo tehničke vlade, nakon ostavke premijera Silvija Berlusconija, stao bivši povjerenik Europske unije Mario Monti, pokazala je da ulagači nisu uvjereni da će Rim uspjeti provesti nužne mjere štednje.
„Problemi s kojima su suočene Italija i Grčka znatno su veći od pitanja premijera. Italija nije u ovu situaciju došla za pet minuta, pa neće ni izaći za pet minuta. Rješavanje dužničkih problema potrajat će mjesecima“, kaže Dan Greenhaus, strateg u brokerskoj kući BTIG.
Slična je situacija i u Grčkoj, gdje je također imenovan novi premijer, čija bi vlada trebala uvesti dodatne mjere štednje kako bi Atena dobila novu rundu međunarodne pomoći i tako izbjegla bankrot.
Osjetno su u odnosu na prošli tjedan porasli i prinosi na obveznice Španjolske i Francuske. Rast prinosa pažljivo se prati jer svaki uspon kamate Italiji i drugim državama dodatno otežava otplatu dugova.
Dužnička kriza ostavlja sve dublji trag i na realnom gospodarstvu. Jučer je objavljeno da je industrijska proizvodnja u eurozoni u rujnu pala 2 posto, najviše od početka 2009. godine.
„To ukazuje na promjenu donedavno pozitivnih trendova u Europi i potvrđuje procjene da bi u tekućem kvartalu gospodarstvo eurozone moglo uroniti u blagu recesiju“, kaže Jeff Kleintop, strateg u tvrtki LPL Financial.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE oslabio je 0,47 posto, na 5.519 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,19 posto, na 5.985 bodova, a pariški CAC 1,28 posto, na 3.108 bodova.