OPATIJA - Hrvatska je još u krizi, procjenjuje se da će rast BDP-a u 2011. biti 0,5 posto, što je na razini 2006. godine, postojeći razvojni model je definitivno potrošen, ali je zaokret moguće učiniti, neki su od zaključaka s 19. savjetovanja o ekonomskoj politici Hrvatske u 2012., koji je danas završen u Opatiji. U zaključcima s trodnevnog skupa navodi se da će glavni izazovi u hrvatskoj monetarnoj i fiskalnoj politici u sljedećem razdoblju biti održavanje likvidnosti i kreditnog rejtinga, sprečavanje odljeva kapitala, nalaženje vjerodostojnog plana fiskalne konsolidacije i njegova dugoročna održivost te širenje porezne osnovice. Strukturne reforme valja dovršiti, a otvoreno je pitanje dinamike provedbe, odnosno hoće li se to činiti postupno ili drastičnim promjenama, sve uz uvažavanje socijalne komponente. Ocjenivši da je moguće učiniti zaokret, ekonomisti su zaključili da hrvatsko gospodarstvo ima perspektivu, ali da treba odgovarajuće koristiti postojeće resurse, nastaviti privatizaciju i otvoriti prostor za učinkovito korištenje ljudskih potencijala i inovativnosti. Pozitivnim je ocijenjeno to što je održana makroekonomska stabilnost, pokrenuta borba protiv korupcije i transformacija društva.
KRIŽEVCI - Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor otvorila je danas u Križevcima 14. obrtnički i gospodarski sajam Koprivničko-križevačke županije na kojem do nedjelje izlažu 232 izlagača iz zemlje i inozemstva. Sajam je tematski vezan uz ulazak Hrvatske u EU i perspektivama na tom tržištu. Hrvatska će 1. srpnja 2013. godine postati članicom Europske unije čime se i obrtnicima otvaraju nove mogućnosti na velikom europskom tržištu, naglasila je premijerka Kosor. U obrtu radi 15,5 posto ukupno zaposlenih u Hrvatskoj, a vesele podaci o porastu broja obrta, kazala je Kosor. Podsjetila je da je hrvatski BDP u drugom tromjesečju ove u odnosu na isto razdoblje lani porastao za 0,8 posto. To je, kaže, skromno, ali i pokazuje da su se neke stvari pokrenule na dobro. "Bitan je rast hrvatskog gospodarstva kako bismo otvorili novi prostor onima kojima časno rade i žive od svoga rada", istaknula je Kosor.
ZAGREB - U Hrvatskoj se pogoršava potrošačka klima, a većina kućanstava ne očekuju poboljšanje životnih uvjeta u slijedećih godinu dana, pokazuju rezultati istraživanja GfK Barometra iz listopada. GfK-ovo istraživanje na reprezentativnom uzorku građana pokazalo je da tek oko 9 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, 54 posto kućanstava smatra da su ostali na istom, a 37 posto kaže da je njihovo sadašnje financijsko stanje lošije nego prije godinu dana. Čak 49 posto kućanstava tvrdi da trenutno jedva sastavlja kraj s krajem. U slijedećih godinu dana oko 16 posto kućanstava nada se da će im financijsko stanje biti barem malo bolje, 54 posto procjenjuje da će situacija ostati približno ista, a čak 27 posto smatra da će im biti još lošije.
ĐAKOVO - Približno 40 seljaka s desetak traktora okupilo se danas na prosvjedu upozorenja ispred ulaza u bivšu Đakovštinu, negodujući što im niti nakon dvije godine nisu podmirena potraživanja u iznosu od 6,8 milijuna kuna. Ukupno 523 seljaka potražuju toliki iznos na ime predanih 8.000 tona uroda u silose propale tvrtke. Mnogi od njih predanu robu su fakturirali, i to uoči kraha te đakovačke mlinsko-pekarske industrije. Iako su neki seljaci još prije mjesec i pol dana dobili pozive da dostave podatke i brojeve svojih računa, zbog čega su se ponadali da će im država isplatiti potraživanja preko Robnih zaliha, to se do danas nije dogodilo. Nakon sat vremena, prosvjednici su se mirno razišli kućama.
ZAGREB - Udruženje ugostitelja Zagreba najavilo je na današnjoj konferenciji za medije da će s ciljem zaštite digniteta struke pojačano pratiti, provjeravati i prijavljivati svako 'crno' poslovanje u ugostiteljstvu te nelojalnu konkurenciju trgovina i drugih smatrajući to nedopustivim i štetnim za struku, ali i hrvatsko ugostiteljstvo u cjelini. Predsjednik Udruženja Nenad Šepak naglasio je da ugostitelji zbog veće štednje i manje potrošnje gostiju zadnjih godina sve teže posluju. Stoga bi bilo dobro da im se omoguće kreditne i druge olakšice uz koje bi lakše investirali, zapošljavali, održavali i povećavali kvalitetu usluge i objekata, kazao je. Ministar turizma Damir Bajs, kojemu je uručena Povelja počasnog člana Udruženja, uz ostalo je naveo da je u projektu brendiranja Hrvatske autohtone kuhinje do sada pet restorana dobilo posebnu oznaku, a trenutno ih 20 čeka tu oznaku. Plan je u dvije godine dobiti 100 takvih brendiranih restorana.
ZAGREB - Brojne su mogućnosti suradnje hrvatskih i nizozemskih tvrtki, posebice u brodogradnji, farmaceutskoj i kemijskoj industriji, poljoprivredi i prehrambenoj industriji, drvnoj industriji, elektroindustriji, energetici, transportu i logistici te IT industriji, istaknuto je danas na seminaru "Kako poslovati s Nizozemskom" kojeg su organizirali Hrvatske gospodarska komora (HGK) i veleposlanstvo Nizozemske u Zagrebu. Veleposlanica Kraljevine Nizozemske u Hrvatskoj Stella Ronner-Grubačić istaknula je kako je Nizozemska beskonačan izvor prilika te kako postoji prostor za rast međusobne suradnje posebice u području kemijske i farmaceutske industrije, novih tehnologija, poljoprivrede, hortikulture. Poručila je hrvatskim tvrtkama da budu inovativne, kreativne, dinamične i konkurentne kako bi lakše uspjele na nizozemskom tržištu.
ZAGREB - Zagreb je i u listopadu ove godine nastavio s dobrim fizičkim turističkim rezultatima zabilježivši 10 posto više dolazaka turista i 17 posto više noćenja nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestili su iz Turističke zajednice grada Zagreba. Po prvim podacima, Zagreb je u listopadu posjetilo 59,2 tisuće turista koji su ostvarili 108,2 tisuće noćenja. Većina turista, 45,1 tisuća bili su stranci koji su ostvarili i većinu ili 81 tisuću noćenja, čime su u odnosu na lanjski listopada u plusu od 10 odnosno 15 posto. Od početka ove godine do kraja listopada Zagreb je posjetilo 580 tisuća turista ostvarivši 986,3 tisuće noćenja, što su porasti od 11 posto u dolascima i 9 posto u noćenjima odnosu na isto razdoblje prošle godine.
ZAGREB - Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) izvijestila je da je prihvaćen novi Pravilnik o plaćanju naknada za obavljanje poslova HAKOM-a temeljem kojeg su naknade svim poštanskim i telekom operatorima za 2012. smanjene za više od sedam posto u odnosu na ovogodišnje. Operatori koji koriste radiofrekvencijski spektar mogu računati i na dodatne uštede s obzirom na to da su naknade za uporabu radiofrekvencijskog spektra za javne pokretne komunikacijske mreže smanjene za deset, a za mikrovalno povezivanje za pet posto u odnosu na tekuću godinu. HAKOM je, kako se navodi, od početka svjetske ekonomske krize, koja je Hrvatsku znatnije pogodila 2009., naknade za svoje poslovanje svim operatorima smanjili za oko 22, a naknade za uporabu radiofrekvencijskog spektra za javne pokretne mreže za oko 26 posto.
ZAGREB - Kompanija Ericsson Nikola Tesla i Crnogorski Telekom potpisali su okvirni ugovor vrijedan više od 45 milijuna kuna kojim se definira suradnja u području radio pristupne mreže u sljedećih pet godina, izvijestili su iz Ericsson Nikole Tesle. Vrijednost ugovora iznosi više od 45 milijuna kuna, a za oko 40 posto ugovorenih poslova planirana je realizacija u narednih 12 mjeseci, navodi se u priopćenju.
ZAGREB - Ukupni desezonirani promet hrvatske industrije u ovogodišnjem rujnu je porastao za 9,4 posto u odnosu na kolovoz, dok je na godišnjoj razini, kalendarski prilagođen, povećan za 11,2 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS). Pritom je na godišnjoj razini promet industrije na domaćem tržištu porastao za 4,7 posto, a na stranom tržištu za 28,9 posto. Podaci DZS-a o novim narudžbama industrije pokazuju rast u rujnu u odnosu na kolovoz za 2,9 posto, a u odnosu na rujan prošle godine pad za 2,1 posto. Pritom su na godišnjoj razini narudžbe na domaćem tržištu pale za 19 posto, dok su na stranom veće za 68,2 posto.
ZAGREB - Kraj tjedna na Zagrebačkoj burzi protječe vrlo mirno, redovni promet dionicama jedva da je premašio milijun kuna, a indeksi stagniraju. Crobex indeks bio je oko 12,00 sati u plusu 0,28 posto, na 1.840 bodova, dok je Crobex10 ojačao 0,24 posto, na 1.009 boda. Redovni promet dionicama iznosio je svega 1,5 milijuna kuna, što je otprilike 4 milijuna manje nego jučer u ovo doba. "Neuobičajeno je nizak promet danas, jedva smo premašili milijun kuna. Na početku trgovanja provedeno je svega 25 transakcija. Takvo iznimno slabo poslovanje vjerojatno će potrajati do parlamentarnih izbora", ističe Danijela Sporiš, brokerica i investicijska savjetnica u investicijskom društvu Credos. Do podneva je najveći promet, svega 467.000 kuna, ostvaren dionicom HT-a. Cijena joj je porasla 0,15 posto, na 245,31 kunu. Slijedi dionica Leda, sa 315.000 kuna prometa i skokom cijene za 8,33 posto.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke ojačala prema euru za 0,006 posto u odnosu na jučerašnju tečajnu listu, dok je u odnosu na tečajnicu od prošlog petka ojačala za 0,13 posto. Srednji tečaj eura, na tečajnoj listi HNB-a koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,484859 kuna. Na vrijednosti je prema kuni ovoga tjedna izgubio i švicarski franak, za 1,40 posto, dok je istodobno američki dolar ojačao za 1,40 posto, a porasla je i vrijednost britanske funte, za 0,60 posto. Srednji tečaj franka na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a iznosi 6,053262 kune, dolara 5,495088 kuna, a funte 8,742973 kune. U odnosu na jučerašnju tečajnicu HNB-a, kuna je ojačala prema franku za 0,47 posto, prema dolaru za 0,31 posto i prema funti za 0,38 posto