Središnji dio obilježavanja je tradicionalno okupljanje sudionika 18. studenoga u dvorištu vukovarske bolnice te kolona sjećanja od bolnice do Memorijalnog groblja. Kod spomenika na groblju vijence će položiti državna izaslanstva i izaslanstva svih hrvatskih županija.
Molitvu za sve poginule u Domovinskom ratu predvodit će đakovački i osječki nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) msgr. Marin Srakić, a misu zadušnicu na groblju vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić.
Obilježavanje stradanja branitelja i civila u Domovinskom ratu u vukovarskoj gradskoj četvrti Borovu naselju održat će se 19. studenoga.
Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. završava 20. studenoga VII. novinarsko-književničkim susretom "Grad - to ste vi" te odavanjem počasti braniteljima i civilima stradalim u srpskom koncentracijskom logoru u krugu Veleprometa i na Ovčari.
Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. kad su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba krenuli u opći tenkovsko-pješački napad, a završila je 18. studenoga slomom obrane grada. Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a, ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu HV-a.
Po podatcima vukovarske Opće bolnice u agresiji na Vukovar poginule su 1624 osobe, od kojih je do sloma obrane grada poginulo 905, a među njima i 12 djece. Bolnica ima podatke o ranjavanju 1219 osoba, među kojima i 30 djece.
Hrvatski državni sabor donio je 1999. Odluku o proglašenju 18. studenog Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara.