Zaključci s okruglog stola na kojem su sudjelovali predstavnici romskih udruga, policijskih uprava, stručnjaci, predstavnici ministarstava i tijela državne uprave bit će ugrađeni u novi nacionalni program za Rome.
Zaključeno je da novi nacionalni program za Rome mora biti revidiran tako da se ponovno sastave pokretne ekipe u kojima će biti pravnici, sociolozi, pedagozi itd., koji će ići u romska naselja i pomagati u rješavanju statusnih pitanja. "Bez rješavanja pitanja od kuće do kuće, nema rješenja problema Roma u Hrvatskoj", istaknula je obnašateljica dužnosti ravnatelja Centra za ljudska prava Jagoda Novak. Istaknula je kako "rješavanje statusnih pitanja uključuje problem neimanja državljanstva, pribavljanja privremenoga i stalnog boravka", a bez njihova rješavanja, Romi ne mogu ostvariti osnovna egzistencijalna pitanja kao što su dobivanje zdravstvenog osiguranja, upis djece u školu i reguliranje svega drugog što čini svagdanji život.
Također je zaključeno da, osim Ministarstva unutarnjih poslova, na rješavanju statusnih pitanja Roma mnogo aktivnije treba raditi Ministarstvo uprave te da je potrebna bolja koordinacija tih dvaju ministarstva.
Zaključeno je i kako je potrebna regionalna suradnja jer je riječ o problemima koji su naslijeđeni iz bivše države. Često su Romi, primjerice, državljani BiH ili Srbije, gdje "nisu regularno upisani", a da bi u Hrvatskoj uopće ostvarili bilo kakvo pravo, trebaju ispis iz tog državljanstva, rekla je Novak.
Istaknula je kako je teško doći do pravog broja Roma koji nemaju riješeno statusno pitanje te je iznijela podatak da je putem pokretnih ekipa u proteklih osam godina riješeno oko 500 slučajeva.
Jasna Barberić iz UNHCR-a u Hrvatskoj rekla je kako je važno utvrditi koliko je Roma koji nemaju riješena statusna pitanja i definirati kakva im je konkretna pomoć potrebna te je najavila da će UNHCR u tome i financijski pomoći.
Predsjednik Udruge "Romi za Rome" Bajro Bajrić rekao je kako je život Roma u Hrvatskoj mnogo kvalitetniji od života u drugim državama regije te da je Nacionalnim programom za Rome učinjen pomak, a ima mjesta i za napredak. Rekao je kako po popisu stanovništva iz 2001. u Hrvatskoj ima 9726 Roma, ali, po njihovoj procjeni, ima ih od 30 do 40 tisuća. Naveo je da su veliki problemi s kojima se Romi suočavaju obrazovanje i zapošljavanje.