Po riječima koprivničkog gradonačelnika Zvonimira Mršića tim projektom nastojat će se Romima vratiti povjerenje i dokazati da se i sami mogu brinuti o svojim obiteljima.
U projekt su osim Koprivnice uključeni Banska Bistrica i Graz čiji su predstavnici boravili u Koprivnici te s gradonačelnikom Mršićem na čelu pratili sadnju češnjaka.
Mršić je danas ugostio i predstavnike Udruge za pomoć socijalno ugroženim skupinama European Neighbours iz Graza te predstavnike gradova partnera u projektu Bioknoblauch - Romanes. To je projekt uključivanja Roma u sadnju ekološkog češnjaka u okviru kojeg osim Graza i Koprivnice kao partneri sudjeluju i Banska Bistrica iz Slovačke, Pečuh iz Mađarske i Moldova Noua iz Rumunjske.
Cilj projekta je uključiti Rome u društvo i podignuti njihov stupanj obrazovanja tako da se organizira sadnja, proizvodnja i prodaja biočešnjaka. U sklopu javnih radova uzgoja biljke u početku će raditi četiri Romkinje. Dokaže li se da je tlo prikladno za uzgoj te biljke, kazao je gradonačelnik Mršić, Koprivnica bi mogla početi sadnju sjemenskog češnjaka u većim količinama.
Dodao je da se 99 posto začina na hrvatsko tržište uvozi iz Kine pa je to prava prilika za prodaju domaćeg i to biološki uzgojena češnjaka.