Izvršni predsjednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske (DZMH) Robert Jankovics kazao je na konferenciji za novinare kako na parlamentarnim izborima pravo predlaganja kandidata za zastupnike nacionalnih manjina imaju političke stranke, birači i udruge nacionalnih manjina, pa su u tome udruge manjina izjednačene s političkih strankama, ali ne i po financiranju izborne promidžbe.
Ustvrdio je kako zakon o financiranju političkih aktivnosti i izborne promiždbe zabranjuje financiranje zastupnika nacionalnih manjina sredstvima humanitarnih te drugih neprofitinih udruga i organizacija.
"Zamolili smo Državno izborno povjerenstvo (DIP) i Ministarstvo uprave za objašnjenje i dobili odgovor kako je humanitarnim i drugim neprofitnim udrugama te organizacijama izričito zabranjeno davanje donacija za financiranje izborne promidžbe te da zakon ne predviđa izuzeće od te odredbe, čak i kad se radi o manjinskim udrugama koje su ovlašteni predlagatelji kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabor", istaknuo je Jankovics.
Ocijenio je kako su takva stajališta nepravedna te udruge nacionalnih manjina dovode u nepovoljan položaj u odnosu na manjinske kandidate iz političkih stranaka, koje imaju pravo predlagati kandidate, ali i financirati njihovu izbornu promidžbu. Dodao je kako je upitno koliko sredstava za financiranje promidžbe u takvim okolnostima mogu prikupiti kandidati manjinskih udruga te kako od DIP-a očekuju da pozorno motri izbore u 12. izbornoj jedinici, u kojoj se bira 8. zastupnika nacionalnih manjina.
Izvršna direktorica Njemačke zajednice - Zemaljske udruge podunavskih Švaba i kandidatica te udruge na izborima Renata Trischler kazala je kako zbog takvih okolnosti manjinske udruge očekuju vrlo visok stupanj nadzora svih institucija koje će biti uključene u postupak izbora, ponajprije DIP-a, ali i udruga kao što su GONG i Transparency International.