"Rajak je prvi ratni zločinac (iz Višegrada) koji je procesuiran, a sada je nagrađen za svoja nedjela", kazala je sarajevskom "Dnevnom avazu" Bakira Hasečić, predsjednica udruge "Žene-žrtve rata".
Istaknula je kako je apsurdno da se osuđenom ratnom zločincu daje državna potpora dok brojne obitelji prognane iz Višegrada, koje su i njegove žrtve, i danas žive u kolektivnim centrima i bez stvarne potpore države da se vrate u prijeratne domove koji su im razrušeni.
Hasečić dodaje kako je Rajakova obitelj za lokalne uvjete dobrostojeća pa je neshvatljivo kako je ispunila uvjete za dodjelu državne pomoći namijenjene povratku izbjeglica.
Prognani Bošnjaci iz Višegrada najavili su kako će tražiti očitovanje Ministarstva za izbjeglice i ljudska prava BiH te poništavanje svih rješenja o dodjeli pomoći osobama pravomoćno osuđenim za ratne zločine.
Županijski sud u Sarajevu je Novu Rajaka na četrnaest godina zatvora osudio 2006. godine.
On je tada proglašen krivim za sudjelovanje u ubojstvu najmanje pet Bošnjaka s područja Višegrada 1992. godine, za zlostavljanje zatočenika te paljevinu tridesetak bošnjačkih kuća.