"Odluka (međunarodne zajednice) bila je da je izgubio legitimitet i da mora otići. Način na koji je umro potiče brojna pitanja", rekao je Lavrov za ruski radio.
"Posebno nas zanima NATO-ovo djelovanje s gledišta međunarodnog prava", dodao je.
Lavrov je podsjetio da je zračne napade u Libiji odobrilo UN-ovo Vijeće sigurnosti isključivo kako bi se poštovala zabrana letenja uvedena radi zaštite civila.
"Ne postoji nikakva veza između zone zabrane letenja i napada na cilj na zemlji, u ovom slučaju konvoj" Moamera Gadafija, kazao je.
"Isto kao što ne može biti riječi o zaštiti civila, budući da taj konvoj nikoga nije napadao, već se može reći da je bio u bijegu", dodao je.
"Nije slučajno da su službe UN-ova Visokog povjerenika za ljudska prava danas izjavile da treba provesti istragu o okolnostima njegove smrti i mislim da takvu istragu treba provesti", rekao je još ruski ministar.
NATO je u petak rekao kako nije znao da je Gadafi u konvoju koji je dan prije napao u Sirtu i da je tek poslije doznao da je "vjerojatno pomogao" u njegovu zarobljavanju.
Lavrov je podsjetio da se po Ženevskoj konvenciji ratni zarobljenici ne smiju ubijati.
Bivši libijski vođa Gadafi (69) koji je nakon pada Tripolija u kolovozu bio u bijegu, zarobljen je živ u četvrtak u svom rodnom kraju, blizu Sirta, i ubijen je hicima iz vatrenog oružja u još nejasnim okolnostima.