Istraživači koje je vodio Chisato Nagata sa sveučilišta Gifu pratili su više od 3100 žena u premenopauzi tijekom deset godina. One koje su vježbale osam do deset sati tjedno imale su 17 posto veće izglede da ranije uđu u menopauzu od ispitanica koje se nisu bavile nekim sportom.
Slično, žene čija se prehrana bazirala na nezasićenim mastima i koje su jele hranu bolju za srce imale su 15 posto veće izglede za raniji ulazak u menopauzu, pokazalo je istraživanje.
Menopauza, razdoblje u kojem jajnici prestaju 'proizvoditi' jajašca, započinje između 41 i 55 godine.
Žene obuhvaćene ispitivanjem na početku istraživanja imale su između 35 i 56 godina i njih oko 1800 tijekom deset godina ušlo je u menopauzu.
Iako istraživanje, objavljeno u časopisu Menopauza, ne navodi prosječnu dob ulaska u menopauzu otkiće sugerira da vrlo aktivne žene, kao i one koje uzimaju više nezasićenih masnih kiselina ulaze ranije u menopauzu.
Autori istraživanja objašnjavaju da tjelesna aktivnost smanjuje razinu estrogena što objašnjava i raniji ulazak u menopauzu.
Iz toga proizlazi da su aktivnije žene manje izložene visokim razinama estrogena povezanima s rakom dojke. To bi moglo objasniti zašto je rana menopauza vezana uz niži rizik razvoja raka dojke, objašnjavaju stručnjaci.
S druge strane, rana menopauza povezana je s povećanim rizikom za razvoj bolesti srca i osteoporoze.
Stručnjaci ipak upozoravaju da 'koristi' od rane menopauze uvelike nadmašuju bilo kakve rizike koje nose promjene načina života i preporučuju promjene u smjeru zdravije prehrane i više tjelovježbe.