"U koordinaciji sa Savskom komisijom (međudržavno tijelo koje koordinira sva zajednička pitanja i probleme na rijeci Savi) razmatrali smo moguće probleme i izmjenjivali iskustva kako bi se povećala sigurnost plovidbe na rijeci Savi. Kad govorimo o plovnom putu, Hrvatska ga sanira u sklopu projekta IPA", rekao je kapetan Joško Nikolić, ravnatelj uprave za sigurnost plovidbe i zaštitu mora i unutarnjih voda u ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.
Kako je rekao, do kraja godine će biti gotova projektna dokumentacija. Hrvatska će uz pomoć EU-ovih fondova pokušati riješiti u prvom redu pitanja plovnosti i dubine, tako da Sava bude plovna 365 dana u godini. Hrvatska je na sastanku potaknula i pokretanje zajedničke internetske aplikacije koja bi bila dostupna svim službama koje inspekcijski nadziru brodove. Kad se unesu u Hrvatskoj, podatci bi odmah bili dostupni i službama u Srbiji, BiH, Sloveniji pa one znale o kakvu je brodu riječ, s kakvim se teškoćama mogu suočiti na njemu te da li taj brod ili tvrtka nastoje ukloniti nedostake", rekao je Nikolić.
Nizak vodostaj Save sve češće otežava plovidbu i za brodove iz zemalja kroz koje rijeka ne protječe. Ove godine zbog niska vodostaja Save od plovidbe uzvodno odustajali su i riječni kruzeri iz Belgije. Kapetan Stjepan Benić iz brodske kapetanije glavnim zaprekama na 267 kilometara plovnog puta uzduž Brodsko-posavske i Vukovarsko-srijemske županije drži upravo plićake kod Slavonskog Šamca i Novog Grada.