"Titulu Dalaj-lame dodjeljuje središnja kineska vlada i svaki drugi način protuzakonit je", rekao je Hong Lei, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.
Kineski dužnosnik komentirao je najavu Dalaj-lame (76), koji od 1959. živi u egzilu u Dharamsali na sjeveru Indije, da će kad napuni 90 o svojoj reinkarnaciji odlučiti s predstavnicima tibetanskog budizma. No ranije je Dalaj-lama nagovijestio mogućnost prekida tradicije i spomenuo da bi mogao sam izabrati nasljednika ili organizirati izbore čime je izazvao nemir u budističkom svijetu.
"Reinkarnacija Dalaj-lame praćena je skupom vjerskih obreda i povijesnim konvencijama i nikada se nije dogodilo da jedan Dalaj-lama sam izabere vlastitog nasljednika", rekao je u Pekingu Hong.
Prema tradiciji velike lame, budistički svećenici godinama tragaju za reinkarnacijom Dalaj-lame nakon njegove smrti, uglavnom na Tibetu kojim vladaju Kinezi.
Promatrači predviđaju da će Kina imenovati nasljednika, što bi značilo da će postojati dvojica Dalaj-lama, jedan kojeg će priznavati Peking i drugi, prepoznat tradicionalnim načinom. Kina je tako izabrala i vlastitog Pančen-lamu, drugog najvažnijeg svećenika tibetske budističke hijerarhije.
Pošto je Dalaj-lama 1995. za Pančen-lamu proglasio tada 6-godišnjeg dječaka Gehuna Choekyija Nyimu i pismom zamolio bivšeg kineskog predsjednika Jianga Zemina da ga Peking prizna, vlasti su odvele dječaka u Kinu, gdje je zatočen do danas.
Kina je imenovala svoga Pančen-lamu, danas 21-godišnjaka koji jako hvali kinesku upravu nad Tibetom, gdje ga gotovo nitko ne priznaje.
Dalaj-lama tvrdi da nitko nema pravo izabrati njegova nasljednika iz političkih ciljeva. On je četrnaesti Dalaj-lama, a kao reinkarnacija svoga prethodnika prepoznat je kada su mu bile dvije godine.
Kina strogo nadzire Tibet za koji tvrdi da ga je "mirnim putem oslobodila", a okupirala ga je 1951. Te je godine Dalaj-lama izbjegao i Peking ga od tada naziva opasnim separatistom.