NEW YORK - Predsjednik Ivo Josipović sudjelovao je u utorak na sastanku Partnerstvo za otvorenu vladu, čiji je domaćin bio američki predsjednik Barack Obama, a Hrvatska je tom prigodom i službeno pristupila toj međunarodnoj inicijativi za promicanje transparentnosti, slobode tiska i antikorupcijskih napora. "Mi smo već u Zagrebu imali okrugli stol gdje se pokazao veliki interes za tu inicijativu. Bili su predstavnici Vlade, oporbe i nevladinih organizacija i čuli smo zanimljive govore", kazao je Josipović. "To našu vladu i vlast čini boljima", dodao je. Na upit novinara koji prate Opću skupštinu UN-a o stavu Hrvatske oko mogućeg priznanja Palestine, predsjednik Josipović rekao je da se još ne zna kakav će biti zahtjev Palestine, ali je važno da se do rješenja dođe pregovorima. Josipović će u srijedu prisustvovati otvaranju rsprave na 66. zasjedanju Opće skupštine UN-a i biti na ručku koji priređuje glavni tajnik Ban Ki-moon, a krajem dana na prijemu američkog predsjednika Baracka Obame u New York Public Library.
MOSKVA - Rusija, stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, podržat će zahtjev palestinske države za prijam u UN, izjavio je u utorak pomoćnik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov. "Mahmud Abas, predsjednik Palestinske samouprave, rekao nam je da se Palestinci namjeravaju obratiti Vijeću sigurnosti radi priznavanja Palestine kao države. Prema onome što smo razumjeli, to će se dogoditi 23. rujna", izjavio je Bogdanov ruskim novinarima u New Yorku. Na novinarski upit hoće li Rusija podržati palestinsku inicijativu, Bogdanov je odgovorio "naravno, svakako". Palestinski ministar vanjskih poslova Rijad al-Malki izrazio je u utorak uvjerenje da će njegovo izaslanstvo osigurati minimum od devet glasova potrebnih da u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda dobiju potporu palestinskoj državnosti. Za rezoluciju Vijeća sigurnosti potrebno je devet od 15 glasova no Sjedinjene Države su već rekle da će uložiti veto, što bi spriječilo usvajanje.
PEKING - Pregovarači Južne i Sjeverne Koreje susreli su se u srijedu u Pekingu u pokušaju obnove pregovora o denuklearizaciji Sjevera, ali bez velikih očekivanja od rasprava koje su na mrtvoj točki već gotovo tri godine. Glavni pregovarač za Južnu Koreju Wi Sung-Lac i njegov sjevernokorejski kolega Ri Yong-Ho susreli su se ujutro u privatnom klubu u Pekingu drugi put u dva mjeseca. Cilj jednodnevnog susreta je otvaranje puta obnovi pregovora šestorice (Kina, obje Koreje, SAD, Japan, Rusija) o denuklearizaciji Sj. Koreje. S Kinom kao domaćinom, ti su razgovori započeti 2003. na mrtvoj točki su od prosinca 2008. Pjongjang se iz njih službeno povukao u travnju 2009., mjesec dana prije izvođenja drugog nuklearnog pokusa nakon 2006. Sjever je potom u studenom 2010. otkrio postojanje tvornica za obogaćivanje uranija, otklanjajući perspektivu obnove dijaloga. Uključene strane žele, međutim, nastavak razgovora.