Lijevo nastrojeni Guardian piše u svom internetskom izdanju kako londonska policija nastoji upotrijebiti zakon o službenim tajnama kako bi prisilila dvojicu njegovih izvjestitelja da otkriju svoje povjerljive izvore.
Taj zakon donesen je kako bi zaštitio tajne informacije i obično se primjenjue na slučajeve povezane s nacionalnom sigurnošću i špijunažom.
Guardianova izvješća su pomogla da se slučaj održi u vrhu interesa javnosti u Britaniji i odigrala su ulogu u prisiljavanju News Corp da zatvori 168 godina star tabloid News of the World koji je bio u središtu skandala prisluškivanja.
Guardian piše da policija želi iskoristiti zakon kako bi došla do izvora informacije koja je dovela do otkrića u srpnju da je telefon ubijene djevojčice Milly Dowler bio hakiran.
Novinari tabloida News of the World hakirali su poruke s mobitela 13-godišnje Dowler, otete 2002. i pronađene mrtve šest mjeseci poslije čime su naveli na pogrešan put policiju u istrazi, ali i obitelj djevojčice. I policija i obitelj zbog toga su vjerovali da je Milly još živa. Zbog skandala koji je sezao i do političke elite, tabloid je ugašen, neki su političari i policijski dužnosnici morali podnijeti ostavke, a sam Murdoch se ispričao, ali je njegovo poslovanje pretrpjelo gubitke.
"Oduprijet ćemo se svim silama ovom neobičnom zahtjevu", rekao je internetskom izvješću urednik Guardiana Alan Rusbridger.
Policija istražuje navode o hakiranju telefona i već je uhitila 16 ljudi uključujući Rebekaha Brooksa, glavnog direktora News Internationala, britanskog novinskog dijela News Corpa i Andyja Coulsona, bivšeg urednika News of the Worlda koji je nakon izbijanja skandala postao direktor za komunikacije britanskog premijera Davida Camerona.