Tri nevladine udruge smatraju da je pogrješno primjenjivati dvotrećinsku klauzulu u slučajevima ratnih zločina.
Drže da bi se mjerodavni trebali posebice zamisliti nad rečenicom iz obrazloženja presude prvostupanjskog suda za zločine u Medačkom džepu u kojoj se kaže da je "izostao izraz pijeteta prema poginulima i suosjećanja s onima koji su u operaciji izgubili svoje bližnje".
Podsjećaju da Norac nije izrazio žaljenje zbog likvidacije srpskih civila u Gospiću i propusta nečinjenja vezanog uz usmrćenje civila i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu.
"Nije se pokajao ni zbog toga što je na stratištu blizu Gospića osobno usmrtio nepoznatu žensku osobu", stoji u priopćenju triju udruga koje podsjećaju i da dodatna istraga i suđenje za zločine u Medačkom džepu trebaju otkriti tko su drugi odgovorni zapovjednici i izravni počinitelji zločina, kao što su namjerna paljenja kuća, ubijanja, mučenja, zlostavljanja i ponižavanja civila i zarobljenika.
Udruge smatraju da bi državno odvjetništvo trebalo provesti istragu o izravnim počiniteljima teških ratnih zločina za koje je Norac osuđen po zapovjednoj odgovornosti te istražiti odgovornost izaslanika Glavnog stožera HV-a, individualizirati odgovornost za zločine počinjene u području djelovanja specijalne policije te utvrditi stupanj zapovjedne odgovornosti u svezi s tim zločinima.
Povjerenstvo za uvjetni otpust ministarstva pravosuđa jučer je odlučilo uvjetno pustiti na slobodu Norca, a njegov odvjetnik Vlatko Nuić očekuje da će Norac iz kaznionice u Lipovici, u kojoj je proveo nekoliko zadnjih godina, biti pušten potkraj studenog ove godine. Norac će ostatak kazne od nešto manje od pet godina odslužiti na slobodi.
Norac je u zatvoru od ožujka 2001. Najprije je osuđen za ratne zločine na gospićkom području na 12 godina, a potom za zločine u Medačkom džepu na šest godina. Kad je i druga presuda postala pravomoćna, Vrhovni mu je sud odredio jedinstvenu kaznu od 15 godina. Zahtjev da bude pušteni na slobodu podnio je u početku svibnja, a prije toga je zatražio i izvanredno ublaženje kazne, o čemu vrhovni sud još nije odlučio.
Predsjednik i vrhovni vojni zapovjednik Ivo Josipović Norcu je u rujnu prošle godine oduzeo generalski čin, zajedno s Branimirom Glavašom i Vladimirom Zagorcem koji su također pravomoćno osuđeni.